Sejm odrzucił w czwartek w pierwszym czytaniu przygotowany przez posłów Kukiz'15 projekt nowelizacji ustawy o PIT, zmierzający do zniesienia ograniczenia dla stosowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów przez twórców.

Za odrzuceniem projektu głosowało 222 posłów, przeciwko było 207. Trzech posłów wstrzymało się od głosu.

Projekt przewidywał zniesienie ograniczenia w rozliczeniu PIT dla środowisk twórczych.

"To jest ustawa bardzo długo wyczekiwana przez środowiska twórcze w Polsce, przez innowatorów, wynalazców" - tłumaczył podczas środowej debaty sprawozdawca Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Dodał, że chodzi o przywrócenie pełnego zakresu możliwości uwzględnienia 50-proc. kosztów uzyskania przychodów dla twórców.

W uzasadnieniu do projektu posłowie Kukiz'15 napisali, że celem zmiany jest zniesienie ograniczenia w kwocie 42 tys. 764 zł dla stosowania 50-proc. kosztów uzyskania przychodów w stosunku do przychodów twórców. "Projekt ustawy zmierza więc do likwidacji tzw. podatku Tuska, czyli podwyżki podatków dla środowisk twórczych, wprowadzonej przez rząd Platformy i PSL od 2013 r." - napisano.

Zbigniew Biernat z PiS informował natomiast, że jego klub wnosi o odrzucenie projektu w całości. Poseł mówił m.in., że politykę podatkową kreuje rząd, a wprowadzenie zmiany spowodowałoby zmniejszenie dochodów z PIT o ok. 100 mln zł, co spowodowałoby także niższe dochody jednostek samorządu terytorialnego.