statystyki

Podatkowy spór o kulturę: Jaki podatek od nieruchomości dla wytwórni filmowych?

autor: Mariusz Szulc07.06.2017, 07:41; Aktualizacja: 07.06.2017, 08:33
Eksperci podatkowi przyznają, że ustawowa definicja działalności kulturalnej jest na tyle niejasna, iż daje argumenty obu stronom sporu.

Eksperci podatkowi przyznają, że ustawowa definicja działalności kulturalnej jest na tyle niejasna, iż daje argumenty obu stronom sporu.źródło: ShutterStock

Zdaniem fiskusa i sądów, prywatne wytwórnie filmowe powinny płacić daninę od nieruchomości jak wszystkie firmy. Te jednak nie chcą być porównywane do innych biznesów.

Podkreślają, że w odróżnieniu od przedsiębiorców, prowadzą działalność kulturalną. Powinny więc mieć prawo do niższej stawki podatku od zajętych gruntów i budynków.

Zwykła komercja

Problem wynika z definicji zapisanej w art. 1 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej z 1991 r. Mówi ona, że działalność kulturalna polega na tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Jednocześnie, zgodnie z art. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, grunty i budynki zajęte na prowadzenie takiej działalności są objęte kilkukrotnie niższą stawką podatku niż stawka od nieruchomości, gdzie prowadzony jest zwykły biznes.

Powstaje jednak pytanie, co w sytuacji, gdy komercyjna działalność jest ściśle związana z kulturalną? Prywatne wytwórnie filmowe uważają, że też mają prawo do preferencji, skoro produkują znane dzieła, wyświetlane potem w kinach.

Fiskus i sądy są innego zdania. Argumentują, że produkcja filmu to zwykła komercja, niemająca wiele wspólnego z kulturą. Można o niej mówić, gdy ktoś pisze scenariusz, albo reżyseruje dzieło, a nie gdy montuje zdjęcia, dodaje napisy itp.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane