statystyki

Będą poprawki do split paymentu. MF liczy na uwagi

autor: Mariusz Szulc05.06.2017, 07:21; Aktualizacja: 05.06.2017, 08:36
Gdy w 2010 r. KE konsultowała ideę split payment, ogólna percepcja była taka, że oszustwa VAT można zwalczyć dzięki zwiększeniu współpracy administracyjnej pomiędzy państwami

Gdy w 2010 r. KE konsultowała ideę split payment, ogólna percepcja była taka, że oszustwa VAT można zwalczyć dzięki zwiększeniu współpracy administracyjnej pomiędzy państwamiźródło: ShutterStock

Mechanizm podzielonej płatności będzie powiązany z domniemaniem działania w dobrej wierze. – Jesteśmy otwarci na wszelkie racjonalne propozycje zmian – zadeklarował dyrektor Wojciech Śliż z resortu finansów, podczas debaty organizowanej w DGP. Zdaniem pozostałych uczestników zmiany są konieczne. Im większe będą zachęty dla firm, tym bardziej będą one zainteresowane korzystaniem ze split paymentu.

Ministerstwo Finansów zaproponowało, aby nabywcy towarów mogli dzielić płatność na kwotę netto i równowartość podatku. Ta druga trafiałaby na specjalne konto VAT sprzedawcy, które nadzorowałby fiskus. Taki mechanizm ma zapobiegać wyłudzeniom podatkowym. Czy projekt w zaproponowanej wersji spełni takie założenie?

Wojciech Śliż

Nie patrzymy na mechanizm podzielonej płatności wyłącznie przez pryzmat uszczelniania poboru VAT i uderzenia w przestępców wyłudzających ten podatek. Chcemy także, a być może przede wszystkim, stworzyć szansę dla uczciwych podatników, którzy wymagają ochrony przed konsekwencjami przeprowadzenia transakcji z nieuczciwymi kontrahentami. Split payment ma być więc szansą dla firmy, która musi zapłacić niepewnemu dostawcy i obawia się, że sprowadzi na siebie w ten sposób kłopoty. Dlatego właśnie jest to mechanizm dobrowolny, a decyzję o jego stosowaniu oddaliśmy w ręce tego podatnika, który oszukany przez przestępcę miałby problem z odliczeniem VAT.

Przedsiębiorcy zasługują na rozwiązania, które pozwolą im na spokojne funkcjonowanie na rynku. Oczywiście liczymy też na to, że upowszechnianie się mechanizmu przełoży się w dłuższej perspektywie na cywilizowanie rynku i wzrost wpływów do budżetu. To jednak nie jest kluczowa kwestia, a jedynie dodatkowa.

Tomasz Michalik

Jeżeli głównym celem projektu dotyczącego split payment jest ochrona uczciwych przedsiębiorców przed oszustami, to takiemu celowi mogę tylko przyklasnąć. Jednak projekt w obecnej formie może jeszcze nie wystarczyć. Oczywiście przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na split payment, będą chronieni chociażby przed 30-procentową sankcją VAT oraz zapłatą podwyższonych odsetek za zwłokę w płatności zaległości podatkowej. Nie widzę jednak w projekcie bezpośredniej ochrony nabywcy przed utratą prawa do odliczenia w przypadku transakcji z oszustem. Rozumiem, że dostaliśmy wskazówkę, w jaki sposób będzie on poprawiany, bo trudno inaczej traktować pana słowa.

Wojciech Śliż

Tak, mogą się państwo spodziewać zmian w tym zakresie. Obecnie pracujemy nad mechanizmem uzupełniającym split payment. Jest on bardzo trudny do ujęcia w przepisach prawa. Chodzi mi o listę kryteriów, które będą wskazywały na spełnienie przez nabywcę „należytej staranności” w kontaktach biznesowych. Gdy taka lista zostanie opracowana, chcemy w niedalekiej przyszłości powiązać mechanizm split payment z uznaniem, że nabywca działał w dobrej wierze.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Orient man(2017-06-08 13:50) Zgłoś naruszenie 00

    Mechanizm nie jest nowy, program do faktur trzeba będzie dostosować i już.Bardziej martwi mnie to, że VAT pójdzie na inne konto i nie będę miał dostępu do tych pieniędzy. Wg tego co jest napisane na wapro.pl/wapro/split-payment rojekt regulacji nie przewiduje żadnego dostępu do środków zgromadzonych na rachunku VAT dla organów podatkowych. Jednakże, możliwość dysponowania środkami zgromadzonymi na skoncie VAT przez sprzedawcę będzie zasadniczo ograniczona do zapłaty VAT do urzędu lub na rzecz własnych dostawców. Czyli Urząd tego nie ma, ale ja w zasadzie też nie, a sami wiemy jak jest - jak wejdzie duża faktura na początku miesiąca to te 23% zawsze się przez ten minimum miesiąc przydawało....

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane