statystyki

Biegli rewidenci też korzystają z ostrzeżeń Ministerstwa Finansów

autor: Agnieszka Pokojska05.06.2017, 10:29; Aktualizacja: 05.06.2017, 10:38
kontrola, praca

Fiskus może podważyć taką transakcję, wykorzystując przepisy o klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, które obowiązują od 15 lipca 2016 r., gdy uzna, że została ona przeprowadzona tylko po to, aby nie płacić daninyźródło: ShutterStock

Resort ujawnia schematy agresywnej optymalizacji. Przypomina, że ich wdrożenie może mieć wpływ na zapisy ujęte w księgach rachunkowych.

Dlatego na problem ten muszą zwrócić też uwagę biegli rewidenci. Chodzi o wykorzystanie aportu, a następnie sprzedaży wniesionego majątku po to, żeby zyskać na wysokich podatkowych odpisach amortyzacyjnych wartości firmy. Resort przypomniał w komunikacie, że wdrożenie takiego schematu wpływa na rozpoznanie dla celów rachunkowych tzw. aktywów z tytułu podatku odroczonego.

Te z kolei bezpośrednio wpływają na wynik finansowy spółki. Z tego względu rozpoznawanie ich musi się opierać na zasadzie ostrożności i powinno podlegać badaniu przez biegłego rewidenta. Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, przyznaje, że audytorzy badający sprawozdania finansowe przyglądają się nietypowym transakcjom (patrz wywiad). W swojej pracy wykorzystają więc ostrzeżenia MF.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane