statystyki

Biegli rewidenci też korzystają z ostrzeżeń Ministerstwa Finansów

autor: Agnieszka Pokojska05.06.2017, 10:29; Aktualizacja: 05.06.2017, 10:38
kontrola, praca

Fiskus może podważyć taką transakcję, wykorzystując przepisy o klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, które obowiązują od 15 lipca 2016 r., gdy uzna, że została ona przeprowadzona tylko po to, aby nie płacić daninyźródło: ShutterStock

Resort ujawnia schematy agresywnej optymalizacji. Przypomina, że ich wdrożenie może mieć wpływ na zapisy ujęte w księgach rachunkowych.

Dlatego na problem ten muszą zwrócić też uwagę biegli rewidenci. Chodzi o wykorzystanie aportu, a następnie sprzedaży wniesionego majątku po to, żeby zyskać na wysokich podatkowych odpisach amortyzacyjnych wartości firmy. Resort przypomniał w komunikacie, że wdrożenie takiego schematu wpływa na rozpoznanie dla celów rachunkowych tzw. aktywów z tytułu podatku odroczonego.

Te z kolei bezpośrednio wpływają na wynik finansowy spółki. Z tego względu rozpoznawanie ich musi się opierać na zasadzie ostrożności i powinno podlegać badaniu przez biegłego rewidenta. Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, przyznaje, że audytorzy badający sprawozdania finansowe przyglądają się nietypowym transakcjom (patrz wywiad). W swojej pracy wykorzystają więc ostrzeżenia MF.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane