statystyki

Przedawnienie nie może być fikcją

autor: Patrycja Dudek25.05.2017, 16:00
podatki, firma, przedsiębiorca

Podczas panelu krytykowano praktykę organów podatkowych, które roszczą sobie prawo do nieograniczonego w czasie dochodzenia należności podatkowych.źródło: ShutterStock

Niepłacenie podatków nie jest zbrodnią przeciwko ludzkości, która się nie przedawnia. Tymczasem fiskus czyni z przedawnienia fikcję.

To konkluzja z wczorajszej konferencji pod hasłem „Przywrócić przedawnienie w prawie podatkowym” zorganizowanej przez Fundację Praw Podatnika. Patronatem objął ją rzecznik praw obywatelskich, a udział wzięli m.in. profesorowie: Teresa Dembowska-Romanowska, Ryszard Piotrowski i Hubert Izdebski.

Podczas panelu krytykowano praktykę organów podatkowych, które roszczą sobie prawo do nieograniczonego w czasie dochodzenia należności podatkowych. Marek Isański, założyciel fundacji, stwierdził, że instytucja przedawnienia działa tylko wtedy, gdy to podatnicy starają się o zwrot nienależnie zapłaconej daniny.

Podczas konferencji krytykowano możliwość przedłużania 5-letniego terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych, zwłaszcza poprzez wszczynanie nieuzasadnionych postępowań karnoskarbowych. Krytykowano też możliwość wielokrotnego przerywania biegu terminu przedawnienia poprzez podejmowanie czynności egzekucyjnych. Pojawiły się nawet głosy, że wbrew wykładni Trybunału Konstytucyjnego art. 70 par. 4 ordynacji podatkowej wcale na to nie pozwala.

Krytykowano również orzecznictwo NSA potwierdzające możliwość nadania rygoru natychmiastowej wykonalności wyłącznie na podstawie tego, że do upływu terminu przedawnienia zostały mniej niż trzy miesiące.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • niestety.....(2017-05-25 17:44) Zgłoś naruszenie 82

    całą Konstytucje należy znowelizować.! w Polsce nastąpiły duże zmiany technologiczno-gospodarcze , jest XXI wiek - a naftalinowe ustawy (przez garstkę " konserwatywnych siwych głów" - tak są bezmyślnie bronione,

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane