statystyki

Ministerstwo Finansów szuka chętnych na split payment

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki24.05.2017, 07:20; Aktualizacja: 24.05.2017, 08:09
pieniądze

Ministerstwo Finansów szuka chętnych na split paymentźródło: ShutterStock

Resort sonduje, kto wejdzie w mechanizm podzielonej płatności. Szczególnie zależy mu na branżach najbardziej podatnych na wyłudzenia VAT i na spółkach z udziałem Skarbu Państwa.

Zgodnie z ministerialnym projektem split payment ma być dobrowolny, a o jego stosowaniu będzie decydował nabywca. Resort zdaje sobie jednak sprawę, że zaangażowanie w nowy system kluczowych podmiotów może wywołać efekt domina, dzięki czemu zasięg split payment byłby duży.

Z państwowym udziałem

Resortowi finansów zależy na tym, by do mechanizmu podzielonej płatności weszły spółki z udziałem Skarbu Państwa. To największe polskie firmy i ich udział w tym sposobie opłacania podatku byłby znaczący.

Z naszych informacji wynika, że takie nadzieje wyrażał na ostatnim posiedzeniu kierownictwa MF Mateusz Morawiecki. Ale w tej sprawie trudno będzie na razie o oficjalne komunikaty i jasne deklaracje. Po pierwsze, po likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa nadzór nad kluczowymi spółkami został rozdzielony między różnych ministrów. Np. resort energii nadzoruje spółki energetyczne i górnicze, w tym KGHM. PZU jest pod nadzorem Beaty Szydło, a PKO PB – Mateusza Morawickiego. Nie ma więc jednego ośrodka, który mógłby wydać zalecenie w tej sprawie.

Po drugie, wiele z tych firm to spółki publiczne, notowane na giełdzie, więc takie decyzje muszą być odpowiednio komunikowane rynkowi.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Taka sytuacja(2017-05-25 14:22) Zgłoś naruszenie 00

    No jasne że szuka, bo wpływy się zwiększą. Tylko nikt nie mówi wprost, ale niby teoretycznie split payment ma być dobrowolny, tylko że wg. tego co jest napisane na wapro.pl/wapro/split-payment Nabywca zdecyduje o podzieleniu płatności Podzielona płatność ma być dobrowolna. Zgodnie z projektem regulacji, to nabywca towaru lub usługi będzie podejmował decyzję, na jaki rachunek wpłaci wartość VAT wynikającą z otrzymanej faktury – czy jak dotychczas, łącznie z wartością netto, na standardowe konto bankowe sprzedawcy, czy też na specjalny rachunek VAT sprzedawcy. Czyli w praktyce nawet jeżeli nie chcę z tego korzystać, to moja dobrowolność zostanie wysterowana przez klienta. I wtedy muszę dostosować swój system informatyczny do całej akcji (np. import wyciągów bankowych) i tutaj właśnie pojawią się koszty.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane