statystyki

Praktyczna nauka zawodu wolna od podatku

autor: Mariusz Szulc15.05.2017, 18:00
Kuchnia gotowanie

Szkoła prowadziła również restaurację, w której studenci zdobywali umiejętności praktyczne, pod nadzorem doświadczonych ekspertówźródło: ShutterStock

 Szkoła wyższa, której studenci uczą się fachu na dodatkowych, publicznych pokazach, nie płaci od nich podatku. Są bowiem ściśle związane z misją edukacyjną – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

Chodziło o brytyjską szkołę wyższą, oferującą szkolenia m.in. z zakresu gastronomii i hotelarstwa. Szkoła prowadziła również restaurację, w której studenci zdobywali umiejętności praktyczne, pod nadzorem doświadczonych ekspertów. Przygotowywali m.in. dodatkowe pokazy kulinarne dla osób zarejestrowanych w bazie danych i otrzymujących regularnie powiadomienia o wydarzeniach organizowanych przez szkołę. Płaciły one tylko 80 proc. zwykłej ceny usługi.

Szkoła uważała, że pokazy są wolne od podatku jako ściśle związane z edukacją. Innego zdania był brytyjski fiskus. Gdy spór trafił do sądu II instancji, ten wystąpił z pytaniem do TSUE. Spytał, czy w tej sytuacji usługa restauracyjna świadczona przez studentów może być uznana za ściśle związaną z edukacją i zwolniona z VAT.

Trybunał nie miał wątpliwości i przypomniał swoje ugruntowane orzecznictwo. Wynika z niego, że zwolnienie dla transakcji „ściśle związanych” z kształceniem zależy od spełnienia trzech przesłanek. Po pierwsze: świadczenie główne i usługi ściśle z nim związane muszą być wykonywane przez podmioty wskazane w art. 132 ust. 1 lit. i dyrektywy VAT. Po drugie: usługi pomocnicze muszą być niezbędne do dokonywania transakcji podlegających zwolnieniu. I po trzecie: głównym celem nie może być osiągnięcie dodatkowego dochodu w bezpośredniej konkurencji z działalnością przedsiębiorstw komercyjnych.


Pozostało 26% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane