statystyki

Praktyczna nauka zawodu wolna od podatku

autor: Mariusz Szulc15.05.2017, 18:00
Kuchnia gotowanie

Szkoła prowadziła również restaurację, w której studenci zdobywali umiejętności praktyczne, pod nadzorem doświadczonych ekspertówźródło: ShutterStock

 Szkoła wyższa, której studenci uczą się fachu na dodatkowych, publicznych pokazach, nie płaci od nich podatku. Są bowiem ściśle związane z misją edukacyjną – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

Chodziło o brytyjską szkołę wyższą, oferującą szkolenia m.in. z zakresu gastronomii i hotelarstwa. Szkoła prowadziła również restaurację, w której studenci zdobywali umiejętności praktyczne, pod nadzorem doświadczonych ekspertów. Przygotowywali m.in. dodatkowe pokazy kulinarne dla osób zarejestrowanych w bazie danych i otrzymujących regularnie powiadomienia o wydarzeniach organizowanych przez szkołę. Płaciły one tylko 80 proc. zwykłej ceny usługi.

Szkoła uważała, że pokazy są wolne od podatku jako ściśle związane z edukacją. Innego zdania był brytyjski fiskus. Gdy spór trafił do sądu II instancji, ten wystąpił z pytaniem do TSUE. Spytał, czy w tej sytuacji usługa restauracyjna świadczona przez studentów może być uznana za ściśle związaną z edukacją i zwolniona z VAT.

Trybunał nie miał wątpliwości i przypomniał swoje ugruntowane orzecznictwo. Wynika z niego, że zwolnienie dla transakcji „ściśle związanych” z kształceniem zależy od spełnienia trzech przesłanek. Po pierwsze: świadczenie główne i usługi ściśle z nim związane muszą być wykonywane przez podmioty wskazane w art. 132 ust. 1 lit. i dyrektywy VAT. Po drugie: usługi pomocnicze muszą być niezbędne do dokonywania transakcji podlegających zwolnieniu. I po trzecie: głównym celem nie może być osiągnięcie dodatkowego dochodu w bezpośredniej konkurencji z działalnością przedsiębiorstw komercyjnych.


Pozostało jeszcze 26% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane