statystyki

Regulacja zobowiązania w formie kompensaty: Transakcja o wartości przekraczającej 15 tys. zł

autor: Tomasz Krywan08.05.2017, 08:44; Aktualizacja: 08.05.2017, 09:23
podatki, firma, przedsiębiorca

Z początkiem 2017 r. nastąpiło obniżenie limitu, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.źródło: ShutterStock

Jestem przedsiębiorcą. Otrzymane faktury często reguluję w drodze kompensaty. Czy na gruncie przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2017 r. mogę zaliczać do kosztów uzyskania przychodów koszty transakcji o wartości przekraczającej 15 000 zł uregulowane w ten właśnie sposób?

EKSPERT RADZI

Z początkiem 2017 r. nastąpiło obniżenie limitu, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Spowodowało to, że obecnie znacznie częściej niż do końca 2016 r. przedsiębiorcy są zobowiązani do  dokonywania i przyjmowania płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą za pośrednictwem rachunku płatniczego. Obowiązek taki obecnie istnieje, jeżeli:

1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca, oraz

2 ) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 zł, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Obniżeniu wskazanego limitu towarzyszyło dodanie art. 22p do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) oraz art. 15d do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT), które zawierają przepisy wyłączające możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów płatności dokonanych z naruszeniem obowiązku dokonywania i przyjmowania płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą za pośrednictwem rachunku płatniczego.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane