statystyki

Regulacja zobowiązania w formie kompensaty: Transakcja o wartości przekraczającej 15 tys. zł

autor: Tomasz Krywan08.05.2017, 08:44; Aktualizacja: 08.05.2017, 09:23
podatki, firma, przedsiębiorca

Z początkiem 2017 r. nastąpiło obniżenie limitu, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.źródło: ShutterStock

Jestem przedsiębiorcą. Otrzymane faktury często reguluję w drodze kompensaty. Czy na gruncie przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2017 r. mogę zaliczać do kosztów uzyskania przychodów koszty transakcji o wartości przekraczającej 15 000 zł uregulowane w ten właśnie sposób?

EKSPERT RADZI

Z początkiem 2017 r. nastąpiło obniżenie limitu, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Spowodowało to, że obecnie znacznie częściej niż do końca 2016 r. przedsiębiorcy są zobowiązani do  dokonywania i przyjmowania płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą za pośrednictwem rachunku płatniczego. Obowiązek taki obecnie istnieje, jeżeli:

1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca, oraz

2 ) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 zł, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Obniżeniu wskazanego limitu towarzyszyło dodanie art. 22p do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) oraz art. 15d do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT), które zawierają przepisy wyłączające możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów płatności dokonanych z naruszeniem obowiązku dokonywania i przyjmowania płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą za pośrednictwem rachunku płatniczego.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane