statystyki

Audytorzy wciąż mają nadzieję na łączenie usług

autor: Agnieszka Pokojska24.04.2017, 07:14; Aktualizacja: 24.04.2017, 08:00
O całkowitym rozdzieleniu usług audytorskich i doradczych zdecydował rząd w marcu, gdy w Sejmie już od miesięcy trwały prace nad nową ustawą.

O całkowitym rozdzieleniu usług audytorskich i doradczych zdecydował rząd w marcu, gdy w Sejmie już od miesięcy trwały prace nad nową ustawą.źródło: ShutterStock

Biegli rewidenci wciąż jeszcze walczą o odstępstwa od niemal pewnej już reguły, że firmy, które badają sprawozdania jednostek zainteresowania publicznego (np. spółek giełdowych, banków), nie będą mogły im świadczyć żadnych innych usług, w tym doradczych.

O całkowitym rozdzieleniu usług audytorskich i doradczych zdecydował rząd w marcu, gdy w Sejmie już od miesięcy trwały prace nad nową ustawą. W ubiegłym tygodniu natomiast, na posiedzeniu senackiej komisji budżetu i finansów publicznych, o potrzebie wprowadzenia odstępstw od tej reguły przekonywał Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Podkreślał, że byłoby to korzystne dla samych jednostek zainteresowania publicznego (JZP). Jeśli bowiem wejdzie w życie całkowity zakaz łączenia usług, to JZP będą musiały płacić różnym audytorom za podobne usługi.

Przykładowo jednej firmie audytorskiej płaciłyby za zbadanie ksiąg rachunkowych w celu wydania opinii o sprawozdaniu (usługa rewizji finansowej), a drugiej – za to samo, lecz w celu wydania opinii o konwenansach bankowych (inna usługa poświadczająca).

Ta sama firma audytorska, która badała księgi rachunkowe, nie mogłaby wydać odrębnej opinii o prawidłowości rozliczenia środków unijnych, ani na temat przyjętych strategii podatkowych (w obu przypadkach byłaby to inna usługa atestacyjna).


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane