statystyki

W revers charge usługa obejmuje też materiały

autor: Agnieszka Pokojska11.04.2017, 07:19; Aktualizacja: 11.04.2017, 10:06
przedsiębiorca prawo

W takiej sytuacji obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementyźródło: ShutterStock

 Opodatkowaniu z zastosowaniem mechanizmu odwrotnego obciążenia podlega całość usługi budowlanej, na którą składają się zarówno koszty materiału, jak i robocizny – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Z pytaniem wystąpił przedsiębiorca prowadzący działalność w zakresie robót budowlanych wymienionych w zał. nr 14 do ustawy o VAT. Świadczy je również jako podwykonawca, przez co są one objęte odwrotnym obciążeniem. Przedsiębiorca wskazał, że są to usługi kompleksowe, obejmujące koszt materiałów i robocizny. Chciał się więc upewnić, czy jeżeli w umowie z generalnym wykonawcą nie wyodrębnia części składowych usługi kompleksowej, to całość podlega odwrotnemu obciążeniu.

Potwierdził to dyrektor KIS. Przypomniał, że zgodnie z utrwaloną linią orzeczniczą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (np. w sprawach: C-349/96, C-41/04) świadczenie złożone podlega takim zasadom opodatkowania jak usługa główna (m.in. jest objęte właściwą dla niej stawką podatku).

Jeżeli zatem sprzedawana jest usługa budowlana, budowlano-montażowa lub remontowa, wówczas nie można wyłączyć z niej poszczególnych elementów do odrębnej sprzedaży – stwierdził dyrektor KIS. Wprawdzie wyliczenie elementów składowych usługi ma istotne znaczenie przy ustalaniu jej ceny, jednak nie może uzasadniać odrębnego kwalifikowania poszczególnych elementów dla celów podatkowych.


Pozostało jeszcze 18% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane