statystyki

W revers charge usługa obejmuje też materiały

autor: Agnieszka Pokojska11.04.2017, 07:19; Aktualizacja: 11.04.2017, 10:06
przedsiębiorca prawo

W takiej sytuacji obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementyźródło: ShutterStock

 Opodatkowaniu z zastosowaniem mechanizmu odwrotnego obciążenia podlega całość usługi budowlanej, na którą składają się zarówno koszty materiału, jak i robocizny – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Z pytaniem wystąpił przedsiębiorca prowadzący działalność w zakresie robót budowlanych wymienionych w zał. nr 14 do ustawy o VAT. Świadczy je również jako podwykonawca, przez co są one objęte odwrotnym obciążeniem. Przedsiębiorca wskazał, że są to usługi kompleksowe, obejmujące koszt materiałów i robocizny. Chciał się więc upewnić, czy jeżeli w umowie z generalnym wykonawcą nie wyodrębnia części składowych usługi kompleksowej, to całość podlega odwrotnemu obciążeniu.

Potwierdził to dyrektor KIS. Przypomniał, że zgodnie z utrwaloną linią orzeczniczą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (np. w sprawach: C-349/96, C-41/04) świadczenie złożone podlega takim zasadom opodatkowania jak usługa główna (m.in. jest objęte właściwą dla niej stawką podatku).

Jeżeli zatem sprzedawana jest usługa budowlana, budowlano-montażowa lub remontowa, wówczas nie można wyłączyć z niej poszczególnych elementów do odrębnej sprzedaży – stwierdził dyrektor KIS. Wprawdzie wyliczenie elementów składowych usługi ma istotne znaczenie przy ustalaniu jej ceny, jednak nie może uzasadniać odrębnego kwalifikowania poszczególnych elementów dla celów podatkowych.


Pozostało 18% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane