ZMIANA PRAWA Pierwsze czytanie projektu ustawy zakładającego podwyżkę ulgi rodzinnej zakłada porządek dzisiejszego posiedzenia Sejmu.

Ustawa autorstwa PiS zakłada, że rodzice wychowujący w roku podatkowym własne lub przysposobione dzieci będą mogli odliczyć od podatku dochodowego ulgę w wysokości kwoty równej kwocie zmniejszającej podatek. W 2007 roku będzie to 572,54 zł. Rok później - 586,85 zł. Preferencja obniży się od 2009 roku, w którym zacznie obowiązywać dwustopniowa skala podatkowa, z kwotą zmniejszającą podatek w wysokości 556,02 zł.

Ustawa będzie miała zastosowanie do dochodów uzyskanych począwszy od 1 stycznia 2007 r. Nie znajdzie więc zastosowania zapisane w ustawie o PIT odliczenie w wysokości 120 zł, z którego rodzice mieli skorzystać w zeznaniu za 2007 rok. Nie zmienią się natomiast zasady korzystania z preferencji. Podatek będą mogli pomniejszyć jedynie rodzice rozliczający się z fiskusem na zasadach ogólnych, czyli według progresywnej skali podatkowej. Ulga będzie przysługiwała na każde dziecko w rodzinie i będzie dotyczyła dzieci małoletnich, bez względu na wiek, jeżeli otrzymują zasiłek pielęgnacyjny, oraz dzieci uczące się do 25 roku życia.

Wczoraj rząd negatywnie ocenił poselski projekt zmiany ustawy o PIT, przewidujący wprowadzenie tzw. ilorazu rodzinnego.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl