statystyki

Wspólny wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, ale skarżący jeden

autor: Paweł Kowalczyk20.03.2017, 07:38; Aktualizacja: 20.03.2017, 08:50
Od ponad roku można złożyć wspólny wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej (art. 14r par. 1 ordynacji podatkowej).

Od ponad roku można złożyć wspólny wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej (art. 14r par. 1 ordynacji podatkowej).źródło: ShutterStock

Skargę na interpretację wydaną na wspólny wniosek rozpatruje sąd właściwy dla miejsca zamieszkania lub siedziby tego podmiotu, który został wskazany jako strona postępowania – orzekł NSA.

Od ponad roku można złożyć wspólny wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej (art. 14r par. 1 ordynacji podatkowej). To wygodne rozwiązanie dla podatników uczestniczących w tym samym stanie faktycznym albo mających uczestniczyć w tym samym zdarzeniu przyszłym.

Interpretacja wydana na wspólny wniosek może zostać zaskarżona do sądu, jak każda inna interpretacja indywidualna. Skargi na interpretacje indywidualne rozpatruje wojewódzki sąd administracyjny właściwy dla obszaru, na którym skarżący zamieszkuje lub ma siedzibę (par. 1 pkt 1 wspomnianego rozporządzenia).

To wyjątek od zasady, że skargi rozpatruje wojewódzki sąd administracyjny, właściwy dla siedziby organ administracji publicznej, którego działalność została zaskarżona (art. 13 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi). Odstępstwa od tej reguły zostały uregulowane w rozporządzeniu prezydenta RP z 28 sierpnia 2008 r. (Dz.U. nr 163, poz. 1016). Jeden z takich wyjątków dotyczy właśnie skarg na interpretacje indywidualne.

Na tym tle doszło do sporu pomiędzy dyrektorem Izby Skarbowej w Bydgoszczy a WSA w Bydgoszczy. Sąd stwierdził, że skoro jeden z podmiotów zainteresowanych wspólną interpretacją ma miejsce zamieszkania w województwie podlaskim, to właściwym sądem do rozpoznania skargi jest WSA w Białymstoku.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane