statystyki

Podróże na rzecz zagranicznego szefa bez podatku w Polsce

autor: Katarzyna Jędrzejewska, Anna Olbrych20.03.2017, 07:38; Aktualizacja: 20.03.2017, 08:52
Chodziło o Polaka zatrudnionego przez norweskiego pracodawcę na stanowisku inspektora do spraw powłok malarskich. Z umowy o pracę wynikało, że miejscem świadczenia pracy jest Norwegia.

Chodziło o Polaka zatrudnionego przez norweskiego pracodawcę na stanowisku inspektora do spraw powłok malarskich. Z umowy o pracę wynikało, że miejscem świadczenia pracy jest Norwegia.źródło: ShutterStock

To, że norweski urząd skarbowy nie pobrał PIT od dochodów polskiego pracownika zatrudnionego w tamtejszej firmie, nie może skutkować obowiązkiem ich opodatkowania w Polsce.

Chodziło o Polaka zatrudnionego przez norweskiego pracodawcę na stanowisku inspektora do spraw powłok malarskich. Z umowy o pracę wynikało, że miejscem świadczenia pracy jest Norwegia. Pracownik został jednak wysłany w podróż służbową do Hiszpanii oraz krajów azjatyckich (Chin, Korei Południowej, Singapuru). Wskutek tego nie przebywał w Norwegii więcej niż 183 dni.

Z przepisów polsko-norweskiej konwencji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania wynika, że dochód z pracy najemnej podlega norweskim przepisom. Tamtejszy fiskus wyłączył go jednak z opodatkowania ze względu na podróże służbowe pracownika (przebywał on na terenie Norwegii krócej niż 183 dni w roku).

Pracownik był przekonany, że brak PIT w Norwegii nie skutkuje ich opodatkowaniem w Polsce. Innego zdania był jednak dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy. Przyznał wprawdzie, że dochody z pracy w Norwegii są zwolnione z opodatkowania w naszym kraju (na podstawie art. 22 ust. 1 pkt a polsko-norweskiej umowy). Zarazem jednak mają one wpływ na podatek od dochodów podlegających opodatkowaniu w naszym kraju. Należy je więc uwzględnić do ustalenia stopy procentowej, według której podatnik powinien zapłacić PIT od dochodów z pracy wykonywanej na terenie Hiszpanii i krajów azjatyckich, bo te podlegają opodatkowaniu w Polsce – stwierdził dyrektor izby.

Interpretację tę uchylił WSA w Gdańsku. Zgodził się z podatnikiem, że osiągnięty przez niego dochód z pracy na rzecz norweskiego pracodawcy, choćby nawet zwolniony z PIT według norweskich regulacji, nie może powodować obowiązku opodatkowania w Polsce. Tak byłoby, gdyby podatnik oprócz dochodów zwolnionych z opodatkowania na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania osiągnął także inne, które podlegałyby opodatkowaniu w Polsce na ogólnych zasadach. Albo gdyby chciał skorzystać z preferencyjnego rozliczenia, np. łącznie z małżonkiem. W tej sprawie jednak żadna z tych sytuacji nie ma miejsca – podkreślił WSA.


Pozostało jeszcze 35% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane