statystyki

Podróże na rzecz zagranicznego szefa bez podatku w Polsce

autor: Katarzyna Jędrzejewska, Anna Olbrych20.03.2017, 07:38; Aktualizacja: 20.03.2017, 08:52
Chodziło o Polaka zatrudnionego przez norweskiego pracodawcę na stanowisku inspektora do spraw powłok malarskich. Z umowy o pracę wynikało, że miejscem świadczenia pracy jest Norwegia.

Chodziło o Polaka zatrudnionego przez norweskiego pracodawcę na stanowisku inspektora do spraw powłok malarskich. Z umowy o pracę wynikało, że miejscem świadczenia pracy jest Norwegia.źródło: ShutterStock

To, że norweski urząd skarbowy nie pobrał PIT od dochodów polskiego pracownika zatrudnionego w tamtejszej firmie, nie może skutkować obowiązkiem ich opodatkowania w Polsce.

Chodziło o Polaka zatrudnionego przez norweskiego pracodawcę na stanowisku inspektora do spraw powłok malarskich. Z umowy o pracę wynikało, że miejscem świadczenia pracy jest Norwegia. Pracownik został jednak wysłany w podróż służbową do Hiszpanii oraz krajów azjatyckich (Chin, Korei Południowej, Singapuru). Wskutek tego nie przebywał w Norwegii więcej niż 183 dni.

Z przepisów polsko-norweskiej konwencji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania wynika, że dochód z pracy najemnej podlega norweskim przepisom. Tamtejszy fiskus wyłączył go jednak z opodatkowania ze względu na podróże służbowe pracownika (przebywał on na terenie Norwegii krócej niż 183 dni w roku).

Pracownik był przekonany, że brak PIT w Norwegii nie skutkuje ich opodatkowaniem w Polsce. Innego zdania był jednak dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy. Przyznał wprawdzie, że dochody z pracy w Norwegii są zwolnione z opodatkowania w naszym kraju (na podstawie art. 22 ust. 1 pkt a polsko-norweskiej umowy). Zarazem jednak mają one wpływ na podatek od dochodów podlegających opodatkowaniu w naszym kraju. Należy je więc uwzględnić do ustalenia stopy procentowej, według której podatnik powinien zapłacić PIT od dochodów z pracy wykonywanej na terenie Hiszpanii i krajów azjatyckich, bo te podlegają opodatkowaniu w Polsce – stwierdził dyrektor izby.

Interpretację tę uchylił WSA w Gdańsku. Zgodził się z podatnikiem, że osiągnięty przez niego dochód z pracy na rzecz norweskiego pracodawcy, choćby nawet zwolniony z PIT według norweskich regulacji, nie może powodować obowiązku opodatkowania w Polsce. Tak byłoby, gdyby podatnik oprócz dochodów zwolnionych z opodatkowania na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania osiągnął także inne, które podlegałyby opodatkowaniu w Polsce na ogólnych zasadach. Albo gdyby chciał skorzystać z preferencyjnego rozliczenia, np. łącznie z małżonkiem. W tej sprawie jednak żadna z tych sytuacji nie ma miejsca – podkreślił WSA.


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane