statystyki

Sposoby optymalizacji podatku od nieruchomości

autor: Michał Nielepkowicz06.03.2017, 10:11; Aktualizacja: 06.03.2017, 12:54
Regułą jest, że przedsiębiorcy płacą podatek od katalogu obiektów i posiadanej powierzchni nieruchomości przyjętych przed laty, uwzględniając jedynie coroczne zmiany stawek.

Regułą jest, że przedsiębiorcy płacą podatek od katalogu obiektów i posiadanej powierzchni nieruchomości przyjętych przed laty, uwzględniając jedynie coroczne zmiany stawek.źródło: ShutterStock

O co podatnicy pytają na szkoleniach. Obszarów do zmian w podatku od nieruchomości jest wiele i mogą przynieść firmie wymierne, finansowe oszczędności.

Regułą jest, że przedsiębiorcy płacą podatek od katalogu obiektów i posiadanej powierzchni nieruchomości przyjętych przed laty, uwzględniając jedynie coroczne zmiany stawek.

Dlatego warto sprawdzić, czy stosujemy prawidłową klasyfikację obiektów jako budynków albo budowli. Bardzo istotna jest też weryfikacja listy opodatkowanych budowli pod kątem najnowszego orzecznictwa. Nie wszystkie obiekty stanowiące budowle w rozumieniu prawa budowlanego będą podlegać opodatkowaniu.

Kolejny etap weryfikacji powinien objąć wyłączenia zwolnienia z opodatkowania. Przykładowo z podatku od nieruchomości zwolnione są pewne kategorie gruntów, które mimo to podatnicy opodatkowują najwyższymi stawkami. Warto też pamiętać o wyłączeniu z opodatkowania obiektów w obrębie budynków, bardzo często niepotrzebnie opodatkowywanych przez podatników.

Wielokrotnie zdarzają się też restrukturyzacje czy likwidacje nieruchomości będących majątkiem firmy, a podatek do kasy gminy odprowadzamy po staremu. Koniecznie więc trzeba zweryfikować listę opodatkowanych obiektów pod kątem przeprowadzonych likwidacji środków trwałych.

Na koniec warto ponownie przeliczyć powierzchnię użytkową budynków. Może się bowiem okazać, że płacimy podatek od znacznie większej powierzchni, niż powinniśmy.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane