statystyki

Zamiast zboża można oddać coś innego i nie zapłacić daniny

autor: Jakub Pawłowski22.02.2017, 07:22; Aktualizacja: 22.02.2017, 09:35
PIT

Spór sprowadzał się do tego, czy taka czynność jest opodatkowana VAT.źródło: ShutterStock

Przekazanie deponentowi ekwiwalentu o takiej samej wartości, jaką miał przechowywany przez depozytariusza towar, nie jest odpłatną czynnością, tylko wywiązaniem się ze zobowiązań umownych.

Sprawa dotyczyła spółki, która handlowała zbożami i nasionami, a także świadczyła usługi polegające na ich składowaniu. Jedna z powiązanych z nią firm przechodziła restrukturyzację i w związku z tym spółka przejęła część jej obowiązków, w tym zobowiązała się przechowywać zboże spółki powiązanej.

Regulowały to umowy depozytu nieprawidłowego. Spółki zawarły je na określony czas (np. 5 lat). Przez ten okres depozytariusz mógł korzystać z przekazanych mu towarów. Później musiał je jednak zwrócić.

Zdarzały się jednak sytuacje, w których depozytariusz miewał chwilowe problemy finansowe i sprzedawał powierzone mu zboże, aby zabezpieczyć swoją płynność finansową. Wówczas – po upływie określonego w umowie okresu – zwracał deponentowi inne towary, prawa majątkowe lub pieniądze.

Spór sprowadzał się do tego, czy taka czynność jest opodatkowana VAT. Spółka uważała, że wydanie ekwiwalentu przechowywanego przez nią towaru będzie neutralne podatkowo. Argumentowała, że umowa depozytu nieprawidłowego nie narzuca jej obowiązku zwrotu dokładnie tej samej rzeczy, którą deponent oddał w przechowanie. W związku z tym może ona oddać mu ekwiwalent, a czynność ta ma charakter odszkodowawczy i skutkuje wygaśnięciem zobowiązania z tytułu umowy depozytu nieprawidłowego – przekonywała spółka.

Zwykła dostawa


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane