statystyki

Hiszpanie uruchamiają e-rejestr faktur, Włosi rozszerzają split payment

autor: Mariusz Szulc, Łukasz Zalewski21.02.2017, 07:26; Aktualizacja: 21.02.2017, 08:37

Hiszpania stawia na rejestrację online wszystkich faktur, Włochy zamierzają bardziej upowszechnić mechanizm podzielonej płatności, Czechy chcą solidarnej odpowiedzialności w transakcjach z wykorzystaniem bitcoinów.

Hiszpania to kolejny kraj po Brazylii, który zdecydował się na obowiązkową rejestrację faktur online. – Rozwiązanie to wejdzie w życie od 1 lipca br. i nie było stosowane w takim zakresie w żadnym kraju Europy – zapewnia Iwona Kaczanowska, starszy menedżer w Zoetis Financial Services.

Wszystkie hiszpańskie firmy wystawiające i otrzymujące faktury będą je rejestrowały online na portalu organów podatkowych. Do centralnego rejestru trzeba będzie wprowadzać także opisy transakcji, okres płatności i numer faktury korygowanej. W przypadku faktur zakupowych podatnicy będą raportować dane wymagane przepisami, uzupełnione m.in. o opis transakcji i wartość VAT podlegającego odliczeniu.

Na początek osiem dni

Na wprowadzenie ich do systemu podatnicy będą mieli co do zasady cztery dni od wystawienia/zaksięgowania faktury. Od lipca do końca 2017 r. będzie obowiązywał jednak okres przejściowy. – W tym okresie faktury będzie można raportować w ciągu ośmiu dni roboczych – tłumaczy Iwona Kaczanowska.

Hiszpańskie przepisy wprowadzają też dodatkowo obowiązek prowadzenia online rejestru środków trwałych oraz rejestru transakcji wspólnotowych.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane