statystyki

Hiszpanie uruchamiają e-rejestr faktur, Włosi rozszerzają split payment

autor: Mariusz Szulc, Łukasz Zalewski21.02.2017, 07:26; Aktualizacja: 21.02.2017, 08:37

Hiszpania stawia na rejestrację online wszystkich faktur, Włochy zamierzają bardziej upowszechnić mechanizm podzielonej płatności, Czechy chcą solidarnej odpowiedzialności w transakcjach z wykorzystaniem bitcoinów.

Hiszpania to kolejny kraj po Brazylii, który zdecydował się na obowiązkową rejestrację faktur online. – Rozwiązanie to wejdzie w życie od 1 lipca br. i nie było stosowane w takim zakresie w żadnym kraju Europy – zapewnia Iwona Kaczanowska, starszy menedżer w Zoetis Financial Services.

Wszystkie hiszpańskie firmy wystawiające i otrzymujące faktury będą je rejestrowały online na portalu organów podatkowych. Do centralnego rejestru trzeba będzie wprowadzać także opisy transakcji, okres płatności i numer faktury korygowanej. W przypadku faktur zakupowych podatnicy będą raportować dane wymagane przepisami, uzupełnione m.in. o opis transakcji i wartość VAT podlegającego odliczeniu.

Na początek osiem dni

Na wprowadzenie ich do systemu podatnicy będą mieli co do zasady cztery dni od wystawienia/zaksięgowania faktury. Od lipca do końca 2017 r. będzie obowiązywał jednak okres przejściowy. – W tym okresie faktury będzie można raportować w ciągu ośmiu dni roboczych – tłumaczy Iwona Kaczanowska.

Hiszpańskie przepisy wprowadzają też dodatkowo obowiązek prowadzenia online rejestru środków trwałych oraz rejestru transakcji wspólnotowych.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane