Podatniczka, która zarabia na sporadycznym najmie, powinna do urzędu skarbowego wpłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych według 8,5-proc. stawki.
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA: Podatniczka zgłosiła swoje dwupokojowe mieszkanie w celu jego wynajęcia. Są to sporadyczne przypadki - na trzy lub cztery doby. W tym czasie podatniczka opuszcza swoje mieszkanie i nocuje u syna. Dochód z najmu traktuje jako sposób na dorobienie do emerytury. We wrześniu podatniczka spodziewa się gości na trzy doby. Ile procent podatku i w jaki sposób podatniczka ma odprowadzać do urzędu skarbowego za sporadyczne wynajęcie swojego mieszkania dla gości targowych - 8,5 proc.?
ODPOWIEDŹ IZBY: Zgodnie z art. 9a ust. 6 ustawy o PIT dochody osiągane przez podatników m.in. z najmu są opodatkowane na zasadach określonych w tej ustawie, chyba że podatnicy złożą naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
W myśl art. 2 ust. 1a ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.) osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
W analizowanym przypadku osiągane z tego tytułu przychody nie będą zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o PIT, stanowić będą natomiast odrębne źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT.
Stosownie do uregulowań zawartych w art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym opodatkowaniu ryczałtem podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Aby skorzystać z ryczałtowej formy opodatkowania, należy złożyć pisemne oświadczenie o jej wyborze.
W przypadku uzyskiwania przychodów z najmu opodatkowanych podatkiem ryczałtem ustawodawca przewiduje zróżnicowaną stawkę podatkową, w zależności od tego, jaka jest wielkość przychodów osiągniętych przez podatnika z tego źródła od początku roku podatkowego.
Ryczałt wynosi 8,5 proc. przychodów z najmu do kwoty stanowiącej równowartość 4 tys. euro i 20 proc. od nadwyżki przychodów ponad tę kwotę.
Jeżeli najem odbywa się poza działalnością gospodarczą, przychody z tytułu najmu lokali będą mogły zostać opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych, o ile podatniczka złoży oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania. Przychody uzyskiwane przez podatniczkę mogą być wtedy opodatkowane 8,5-proc. stawką ryczałtu ewidencjonowanego (do kwoty stanowiącej 4 tys. euro i 20 proc. od nadwyżki przychodów ponad tę kwotę).
W przypadku niezłożenia oświadczenia o wyborze ryczałtu podatnik jest zobowiązany do opłacania podatku na zasadach ogólnych, określonych w ustawie o PIT.
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 23 października 2008 r. (nr ILPB2/415-483 /08-2/AJ)



OPINIA
MACIEJ GRELA
doradca podatkowy w kancelarii Gide Loyrette Nouel
Interpretacja udzielona podatniczce jest prawidłowa. Stan faktyczny zaprezentowany w pytaniu jest stosunkowo lakoniczny. Podatniczka nie precyzuje w nim, czy najem mieszkania dla celów podatku dochodowego będzie rozliczany w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej podatniczki czy też w ramach odrębnego źródła przychodów, jakim jest najem. Organ podatkowy słusznie założył, że zamierzeniem podatniczki było przyjęcie drugiego z tych wariantów, na co wskazuje choćby fakt, że w swym pytaniu zasugerowała ona zastosowanie stawki podatku wynoszącej 8,5 proc., tj. właściwej dla ryczałtowego rozliczania przychodów z najmu.
Organ podatkowy prawidłowo wskazał podatniczce na warunki opodatkowania przychodów z najmu na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a także zasady rozliczania przychodów z najmu na zasadach ogólnych - jako efekt ewentualnego niezłożenia na czas stosownego oświadczania o wyborze ryczałtowego opodatkowania wspomnianych przychodów.
Sam fakt sporadycznego charakteru najmu mieszkania nie będzie w analizowanym stanie faktycznym wpływał na metodę opodatkowania przychodów osiąganych z tego tytułu przez podatniczkę.