statystyki

Zakup systemu ERP można zaliczyć do kosztów w formie odpisów

autor: Łukasz Zalewski06.02.2017, 07:25; Aktualizacja: 06.02.2017, 08:32
internet, biznes

Z umowy wynikało też, że oprogramowanie systemu jest objęte prawami autorskimi, a spółka korzysta z niego zgodnie z udzieloną licencją. Na spółkę nie zostały jednak przeniesione prawa autorskie (pozostały one u producenta).źródło: ShutterStock

Wynagrodzenie za nabycie i wdrożenie systemu informatycznego należy uznać za wartość początkową tego systemu jako wartości niematerialnej i prawnej. Można więc ten wydatek amortyzować – uznał WSA w Gorzowie Wielkopolskim.

Tym samym sąd przyznał rację spółce, która wolała poniesiony wydatek amortyzować niż rozliczać w czasie na podstawie art. 15 ust. 4d ustawy o CIT (zapewne okres amortyzacji był krótszy).

Spółka kupiła zintegrowany system informatyczny klasy ERP (od ang. enterprise resource planning – planowanie zasobów przedsiębiorstwa). Z umowy z dostawcą wynikało, że spółka nabyła licencję oprogramowania wraz z wdrożeniem i gwarancją oraz usługi związane z utrzymaniem systemu. Za system musiała zapłacić 308 tys. zł.

Wynagrodzenie obejmowało wszelkie koszty związane z wykonaniem przedmiotu umowy, w tym m.in. koszty szkoleń pracowników, dostawy i wdrożenia systemu, udzielenia licencji na oprogramowanie, dostawy urządzeń niezbędnych do prawidłowej pracy systemu wraz z wymaganymi certyfikatami i atestami.

Z umowy wynikało też, że oprogramowanie systemu jest objęte prawami autorskimi, a spółka korzysta z niego zgodnie z udzieloną licencją. Na spółkę nie zostały jednak przeniesione prawa autorskie (pozostały one u producenta).

Spór dotyczył tego, w jaki sposób spółka mogła zaliczyć do kosztów podatkowych wynagrodzenie zapłacone za system i usługi z nim związane.

Spółka uważała, że wynagrodzenie za nabycie systemu stanowi wartość początkową tego systemu. Należy z niej wyłączyć jedynie urządzenia niezbędne do prawidłowego funkcjonowania systemu, bo są to odrębne środki trwałe. Ponieważ ich jednostkowa wartość nie przekracza 3,5 tys. zł, to wydatki te spółka może zaliczyć bezpośrednio do kosztów w miesiącu oddania ich do używania.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane