statystyki

Ulga amortyzacyjna dla firm: Bruksela nie powinna kwestionować nowego 500 plus

autor: Mariusz Szulc12.01.2017, 07:24; Aktualizacja: 12.01.2017, 07:50
rachunek, podatki, księgowość, rozliczenie

Najmniejsze i nowe firmy muszą spełniać nie tylko dodatkowe wymogi biurokratyczne, ale też pilnować, żeby nie został przekroczony limit takiej pomocy (200 tys. euro w ciągu trzech lat).źródło: ShutterStock

Nowa ulga amortyzacyjna dla firm nie byłaby pomocą publiczną dla przedsiębiorców. Nie musiałaby jej więc opiniować Komisja Europejska – twierdzą Ministerstwo Rozwoju i eksperci.

Zwracają uwagę na to, że z projektowanych korzyści podatkowych mogłaby korzystać każda, także zagraniczna firma, która spełni warunki określone w nowelizacji. – Pomoc publiczna obowiązuje jedynie wtedy, gdy takie rozwiązania są przyznawane selektywnie, a nie dla wszystkich, tak jak w przypadku nowej ulgi – tłumaczy resort rozwoju.

To właśnie odróżniałoby projektowaną preferencję od tej, która obowiązuje obecnie.

Dziś to de minimis

Dziś mali przedsiębiorcy (czyli o przychodach nieprzekraczających 1,2 mln euro rocznie wraz z kwotą należnego VAT, co w 2017 r. wynosi 5 mln 157 tys. zł) oraz rozpoczynający działalność gospodarczą mogą korzystać z jeszcze większego limitu odliczenia (50 tys. euro rocznie, czyli obecnie 215 tys. zł). Taka jednorazowa amortyzacja jest jednak pomocą de minimis, a więc muszą być spełnione warunki określone w unijnym rozporządzeniu nr 1407/2013 z 18 grudnia 2013 r.

W praktyce oznacza to, że najmniejsze i nowe firmy muszą spełniać nie tylko dodatkowe wymogi biurokratyczne, ale też pilnować, żeby nie został przekroczony limit takiej pomocy (200 tys. euro w ciągu trzech lat).


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane