statystyki

Kilkuetapowa podróż różnymi środkami transportu nie jest jednolitym świadczeniem

autor: Jakub Pawłowski04.01.2017, 07:22; Aktualizacja: 04.01.2017, 08:08
Sprawa dotyczyła Polskich Linii Lotniczych SA. Przewoźnik planował rozszerzyć swoją ofertę i zapewnić pasażerom transport nie tylko samolotem, lecz i autobusami.

Sprawa dotyczyła Polskich Linii Lotniczych SA. Przewoźnik planował rozszerzyć swoją ofertę i zapewnić pasażerom transport nie tylko samolotem, lecz i autobusami.źródło: ShutterStock

Kilkuetapowa podróż różnymi środkami transportu nie jest jednolitym świadczeniem, nawet jeżeli zostało tak napisane na bilecie – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła Polskich Linii Lotniczych SA. Przewoźnik planował rozszerzyć swoją ofertę i zapewnić pasażerom transport nie tylko samolotem, lecz i autobusami. Najpierw miały one dowozić klientów na lotnisko w Polsce, a następnie przewozić z zagranicznego terminala do ostatecznego celu podróży.

Spółka uważała, że podróż oboma tymi środkami transportu należy traktować jako jedno nierozerwalne świadczenie. Argumentowała, że z perspektywy klienta zarówno przejazd autobusem, jak i przelot samolotem służą temu samemu celowi – dotarciu do miejsca za granicą.

Chciała więc całość traktować jako jedną usługę z zerową stawką VAT – taką, jaka jest przewidziana dla usług transportu międzynarodowego (art. 83 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT).

Nie zgodził się na to dyrektor izby skarbowej. Stwierdził, że całą podróż można podzielić na dwa odrębne świadczenia i opodatkować różnymi stawkami. Nie negował, że dojazd na lotnisko jest dla klienta wygodnym rozwiązaniem, które może rzutować na atrakcyjność oferty spółki. W jego ocenie było to jednak za mało, by uznać, że bez tego świadczenia usługa główna nie miałaby w ogóle racji bytu. Klient może przecież wykupić przelot, choć wcale nie zależy mu na komforcie dojazdu autobusem bezpośrednio pod halę odlotów. Niewykluczone też, że zorganizuje sobie i opłaci transport we własnym zakresie, korzystając z oferty innych przewoźników – stwierdził organ.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane