statystyki

Kilkuetapowa podróż różnymi środkami transportu nie jest jednolitym świadczeniem

autor: Jakub Pawłowski04.01.2017, 07:22; Aktualizacja: 04.01.2017, 08:08
Sprawa dotyczyła Polskich Linii Lotniczych SA. Przewoźnik planował rozszerzyć swoją ofertę i zapewnić pasażerom transport nie tylko samolotem, lecz i autobusami.

Sprawa dotyczyła Polskich Linii Lotniczych SA. Przewoźnik planował rozszerzyć swoją ofertę i zapewnić pasażerom transport nie tylko samolotem, lecz i autobusami.źródło: ShutterStock

Kilkuetapowa podróż różnymi środkami transportu nie jest jednolitym świadczeniem, nawet jeżeli zostało tak napisane na bilecie – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła Polskich Linii Lotniczych SA. Przewoźnik planował rozszerzyć swoją ofertę i zapewnić pasażerom transport nie tylko samolotem, lecz i autobusami. Najpierw miały one dowozić klientów na lotnisko w Polsce, a następnie przewozić z zagranicznego terminala do ostatecznego celu podróży.

Spółka uważała, że podróż oboma tymi środkami transportu należy traktować jako jedno nierozerwalne świadczenie. Argumentowała, że z perspektywy klienta zarówno przejazd autobusem, jak i przelot samolotem służą temu samemu celowi – dotarciu do miejsca za granicą.

Chciała więc całość traktować jako jedną usługę z zerową stawką VAT – taką, jaka jest przewidziana dla usług transportu międzynarodowego (art. 83 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT).

Nie zgodził się na to dyrektor izby skarbowej. Stwierdził, że całą podróż można podzielić na dwa odrębne świadczenia i opodatkować różnymi stawkami. Nie negował, że dojazd na lotnisko jest dla klienta wygodnym rozwiązaniem, które może rzutować na atrakcyjność oferty spółki. W jego ocenie było to jednak za mało, by uznać, że bez tego świadczenia usługa główna nie miałaby w ogóle racji bytu. Klient może przecież wykupić przelot, choć wcale nie zależy mu na komforcie dojazdu autobusem bezpośrednio pod halę odlotów. Niewykluczone też, że zorganizuje sobie i opłaci transport we własnym zakresie, korzystając z oferty innych przewoźników – stwierdził organ.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane