Więcej firm potrąci podatek u źródła

autor: Mariusz Szulc28.12.2016, 07:23; Aktualizacja: 28.12.2016, 07:40
pieniądze

Jeśli zagraniczny kontrahent przekaże polskiemu usługobiorcy swój certyfikat rezydencji, to podatek powinien być potrącony według stawki określonej w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a danym krajemźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który zamówi za granicą usługę doradczą bądź wynajmie tam samochód, będzie musiał potrącić w Polsce podatek od przekazywanego wynagrodzenia. Może on wynieść nawet 20 proc.

Dotychczas przepisy nie precyzowały, kiedy zagraniczny przedsiębiorca osiąga dochód w naszym kraju. Resort finansów i część sądów administracyjnych uważały, że jest tak zawsze, gdy z terytorium Polski wypłacono wynagrodzenie. Były też jednak wyroki, z których wynikało, że zagraniczni usługodawcy płacą podatek w Polsce tylko wtedy, gdy faktycznie zrealizują tu usługę. Wątpliwości w tym zakresie rozwiąże dopiero uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego. Będzie ona jednak dotyczyć stanu prawnego do końca 2016 r.

Ustawodawca postanowił bowiem, że od 2017 r. każdy nierezydent (usługodawca), który otrzymuje z Polski wynagrodzenie, osiąga tu dochód. Musi więc zapłacić podatek, co następuje przez potrącenie daniny z wynagrodzenia przez polskiego płatnika. Nie ma znaczenia, że efekt usługi pojawi się za granicą.

Różna może być tylko stawka podatku. Jeśli zagraniczny kontrahent przekaże polskiemu usługobiorcy swój certyfikat rezydencji, to podatek powinien być potrącony według stawki określonej w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a danym krajem (najczęściej od 5 do 10 proc.).


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane