statystyki

Marian Banaś, szef KAS: Po reformie urzędnicy nie stracą finansowo

autor: Agnieszka Pokojska19.12.2016, 10:08; Aktualizacja: 20.12.2016, 19:32
Marian Banaś, wiceminister finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej

Marian Banaś, wiceminister finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowejźródło: Dziennik Gazeta Prawna

- Reforma KAS umożliwi powrót do rodziny i miejsca zamieszkania, z którego w przeszłości dany funkcjonariusz został przesunięty - uważa Marian Banaś, wiceminister finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Pracownicy, funkcjonariusze organów podatkowych, skarbowych i celnych od 1 marca 2017 r. automatycznie przejdą do struktur KAS. Jeżeli jednak nie dostaną propozycji do końca marca 2017 r., będzie to oznaczało wygaśnięcie ich stosunków pracy. Kto może nie otrzymać propozycji?

Celem reformy Krajowej Administracji Skarbowej jest stworzenie jednostek organizacyjnych KAS opartych na silnej, merytorycznej kadrze. Ministerstwo Finansów jest zainteresowane najefektywniejszym wykorzystaniem istniejących kadr. Oznacza to oparcie działalności powstającej służby na wiedzy, zaangażowaniu i doświadczeniu osób obecnie już pracujących w strukturach podległych MF. W związku z tym dotychczasowi pracownicy oraz funkcjonariusze znajdą zatrudnienie w nowej strukturze KAS, z wyjątkiem tych osób, które przejdą na przysługujące im emerytury. Optymalizacja zatrudnienia może zostać w całości zrealizowana w sposób naturalny – co może dotyczyć odejść osób z uprawnieniami emerytalnymi oraz odbyć się poprzez redukcję wakatów. Propozycji nie otrzymają natomiast osoby, które nie będą spełniać wymogu określonego w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej, czyli te, które były zatrudnione albo pełniły służbę w organach bezpieczeństwa państwa w czasach PRL.

Co z celnikami, którzy obawiają się, że są zbyt liczną formacją i z tego tylko powodu zostaną zredukowani?

Obecnie zadania Służby Celnej nadal będą realizowane w nowej strukturze. Nie ma powodów do obaw, że pracownicy lub funkcjonariusze nie znajdą zatrudnienia w KAS. Jak wspomniałem, jesteśmy zainteresowani najefektywniejszym wykorzystaniem istniejących kadr. Natomiast powierzanie zadań poszczególnym osobom zatrudnionym obecnie w urzędach kontroli skarbowej, w Administracji Podatkowej oraz w Służbie Celnej będzie następowało w oparciu o potrzeby jednostek KAS oraz przebieg dotychczasowego zatrudnienia tych osób, tak aby zbudować nowoczesną, jednolitą, a przede wszystkim skuteczną służbę. Ustawa o KAS wskazuje katalog zadań, które mogą wykonywać wyłącznie funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej. I tylko w tym zakresie status funkcjonariusza jest niezbędny. Pozostali mogą natomiast liczyć na propozycje pracy w korpusie służby cywilnej.

Organy podatkowe i celne rekrutują nowych pracowników – potwierdzają to ogłoszenia o pracę, które pojawiły się w ostatnim czasie. Czy to oznacza, że KAS potrzebuje nowych pracowników, czy na miejsce tych, którzy zostaną zwolnieni?

Przyszła organizacja Krajowej Administracji Skarbowej jest ściśle powiązana z zadaniami, które ustawowo zostaną przypisane do poszczególnych jednostek KAS. Obecnie organy podatkowe i celne realizują zadania na podstawie obowiązujących przepisów. Ustawa o KAS wchodzi w życie 1 marca 2017 r. Fluktuacja kadr jest procesem naturalnym. Pracownicy i funkcjonariusze rozwiązują stosunek pracy oraz stosunek służbowy np. w związku z nabyciem uprawnień emerytalnych lub potrzebą zmiany pracy. Jest także grupa pracowników, która korzysta z uprawnień związanych z macierzyństwem. Skutkiem ruchów kadrowych są wakaty, na które mogą, a niejednokrotnie muszą, być prowadzone postępowania rekrutacyjne.

Czy zmienią się obowiązki służbowe poszczególnych pracowników?

Powierzanie zadań będzie spoczywało na dyrektorach izb administracji skarbowej, którzy będą analizowali potrzeby danej jednostki. Co do zasady pracownicy wykonujący aktualnie swoje zadania będą je realizowali nadal po 1 marca 2017 r. W wyniku połączenia trzech służb zostaną połączone zadania wykonywane aktualnie w izbach skarbowych, urzędach kontroli skarbowej oraz w izbach celnych, zwłaszcza w takich komórkach, jak np.: komórka kadrowa, finansowa, logistyczna, informatyczna. Nie można wykluczyć sytuacji, w której pracownicy tych komórek zostaną przesunięci do innych zadań zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami i doświadczeniem. Propozycje w tym zakresie będzie przedstawiał dyrektor izby administracji skarbowej. Zatem w pierwszej kolejności będą szkoleni pracownicy, których zakres zadań się zmieni w związku z konsolidacją. Należy dodać, że połączenie trzech jednostek w jedną stworzy pracownikom większe możliwości rozwoju ich kompetencji.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

 • maniek(2016-12-19 16:45) Zgłoś naruszenie 303

  Facet jest bezczelny. Ludzie przez pół roku będą teraz martwić sie czy w ogóle dostana prace czy nie, a jesli w ogóle to na jakich zasadach. Partia PIS-u z najważniejszymi dziś jej członkami tj Marszałkiem Sejmu,panem Prezydentem Dudą czy Ministrem Spraw Wewnetrznych itp podpisała się pod obywatelskim projektem majacym na celu zlikwidowamnie dyskryminacji funkcjonariuszy celnych wzgledem innych służb mundurowych co znalazło wyraz w wyroku TK . Po pierwszym czytaniu jednak zarówno Pan prezydent jak Marszałek Kuchciński i reszta obecnie rządzącej elity zapomniała o złożonych obietnicach ,olała celników i doprowadziła do rzeczy wręcz haniebnej tj zlikwidowania słuzby celnej z dniem 1 marca 2017, służby ,która już niedługo obchodziła by swoje 100 lecie działalności licząc od czasów odbudowy RP po zaborach.

  Odpowiedz
 • oszukany(2016-12-19 15:57) Zgłoś naruszenie 231

  Może już dosyć tych kłamstw. Wystarczająco Pan nakłamał.

  Odpowiedz
 • urzednik(2016-12-19 12:04) Zgłoś naruszenie 210

  Tytuł nijak nie pasuje do tresci, Minister wcale nie zapewnił że urzednicy nie stracą, przedstawił jedynie nowe zasady wynagrodzeń

  Odpowiedz
 • daria(2016-12-19 16:11) Zgłoś naruszenie 150

  beda mogli wrocic do rodzin,,,,no nie.......poustawiali zycie,beda mogli,nie moge sluchac tego ignoranta

  Odpowiedz
 • janusz(2016-12-19 16:05) Zgłoś naruszenie 130

  Fluktuacja jest naturalna. Ale ne taka. "93% do 200% rocznego wynagrodzenia wynosi przeciętny koszt rotacji na jednym stanowisku pracy (za Journal of Accountancy)" W niektórych urzędach jest trudno znaleźć kompetentnych pracowników. Nabory często kończą się brakiem rozstrzygnięcia. Ludzie nie chcą pracować za 2 tysiące. Dla porównania. Pensja na stanowisku pracownika sklepu w Lidlu wynosi 2,4–2,8 tys. zł brutto na początku pracy z gwarantowanym wzrostem do poziomu 2,85–3,25 tys. zł po dwóch latach stażu.

  Odpowiedz
 • Mikołaj(2016-12-19 13:56) Zgłoś naruszenie 110

  Zbliżają się Święta i potraktujmy to jako życzenia.

  Odpowiedz
 • KAS(2016-12-19 13:38) Zgłoś naruszenie 108

  Kadra w Izbach Celnych i Urzędach Celnych; od DICa do Kierownika O.C. jest spokojna o swoją przyszłość.

  Odpowiedz
 • bob(2016-12-19 20:42) Zgłoś naruszenie 90

  Kłamstwa i oszustwa, powtarza te spiewki jak mantre. Zobaczymy jak to bedzie.....

  Odpowiedz
 • Kuba(2016-12-19 20:02) Zgłoś naruszenie 70

  Wobec takich ludzi jak banaś po pozbawieiu pisu władzy muszą być wyciągnięte pełne konsekwencje. Odpowiedzialność karna i odszkodowawcza. Za wielomiliardowe straty skarbu państwa, które banaś spowoduje będzie musiał mu zostać także skonfiskowany cały majątek. Współczuję Celnikom, że taka persona jak banaś nimi rządzi.

  Odpowiedz
 • alokant(2016-12-20 14:33) Zgłoś naruszenie 40

  Trata tata ,sr....ły muchy, będzie wiosna,będzie trawa rosła.

  Odpowiedz
 • Wioletta(2016-12-21 11:07) Zgłoś naruszenie 23

  Najlepsze jest to, że mianowani ( a wśród nich 80% to nieroby) z automatu przechodzą do KAS i nie tracą przywilejów. Pracownicy z najniższym wynagrodzeniem pracują za nich, a mianowani śpią w czasie pracy (dosłownie)

  Odpowiedz
 • predato(2016-12-20 21:16) Zgłoś naruszenie 12

  Zabraknie na emerytury

  Odpowiedz
 • Ja 123(2017-02-22 22:06) Zgłoś naruszenie 00

  Zaje..ć tego patafiana skorumpowanego na granicach celnych za czasów PRL-lu jak brał w łapę kawę !!!!!!!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane