statystyki

Jak zaksięgować przekazanie paczek dla dzieci

autor: Gabriela Borek19.12.2016, 08:05; Aktualizacja: 19.12.2016, 08:31
mikołaj-święta-prezent

Zgodnie z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych zakup paczek dla dzieci można sfinansować ze środków ZFŚS, jeżeli przewidziano w regulaminie taki wydatek.źródło: ShutterStock

Po spotkaniu opłatkowym przekażemy paczki dla dzieci pracowników. Zakup paczek sfinansowaliśmy ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W jaki sposób ująć w ewidencji księgowej przekazanie paczek?

Zgodnie z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych zakup paczek dla dzieci można sfinansować ze środków ZFŚS, jeżeli przewidziano w regulaminie taki wydatek. Należy pamiętać o zachowaniu zasad określonych w art. 8 ust. 1 ustawy. Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu socjalnego muszą być uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z ZFŚS.

Ustawa o PIT przewiduje zwolnienie od podatku wartości otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

Paczki dla dzieci są świadczeniem rzeczowym i korzystają ze zwolnienia od podatku do wysokości 380 zł w skali roku. Jeżeli pracownik otrzymał z ZFŚS łącznie wyższą kwotę świadczeń, to kwota powyżej 380 zł podlega opodatkowaniu PIT.


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane