statystyki

Jak zaksięgować przekazanie paczek dla dzieci

autor: Gabriela Borek19.12.2016, 08:05; Aktualizacja: 19.12.2016, 08:31
mikołaj-święta-prezent

Zgodnie z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych zakup paczek dla dzieci można sfinansować ze środków ZFŚS, jeżeli przewidziano w regulaminie taki wydatek.źródło: ShutterStock

Po spotkaniu opłatkowym przekażemy paczki dla dzieci pracowników. Zakup paczek sfinansowaliśmy ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W jaki sposób ująć w ewidencji księgowej przekazanie paczek?

Zgodnie z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych zakup paczek dla dzieci można sfinansować ze środków ZFŚS, jeżeli przewidziano w regulaminie taki wydatek. Należy pamiętać o zachowaniu zasad określonych w art. 8 ust. 1 ustawy. Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu socjalnego muszą być uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z ZFŚS.

Ustawa o PIT przewiduje zwolnienie od podatku wartości otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

Paczki dla dzieci są świadczeniem rzeczowym i korzystają ze zwolnienia od podatku do wysokości 380 zł w skali roku. Jeżeli pracownik otrzymał z ZFŚS łącznie wyższą kwotę świadczeń, to kwota powyżej 380 zł podlega opodatkowaniu PIT.


Pozostało jeszcze 35% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane