statystyki

Nie trzeba ewidencjonować faktur wystawianych do paragonów

autor: Tomasz Krywan19.12.2016, 09:10; Aktualizacja: 19.12.2016, 10:11
Udokumentowanie sprzedaży paragonem nie zwalnia bowiem podatników z obowiązku wystawienia faktury na żądanie nabywcy.

Udokumentowanie sprzedaży paragonem nie zwalnia bowiem podatników z obowiązku wystawienia faktury na żądanie nabywcy.źródło: ShutterStock

Często się zdarza, że sprzedaż zaewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej jest również dokumentowana fakturą. Czy w takim przypadku fakturę trzeba ujmować w ewidencji VAT (rejestrze sprzedaży)?

Sprzedaż na rzecz osób prywatnych (tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych) bywa często dokumentowana jednocześnie paragonem (najczęściej dołączanym do egzemplarza faktury pozostającego u sprzedawcy – zob. art. 106h ust. 1 ustawy o VAT) oraz fakturą. Udokumentowanie sprzedaży paragonem nie zwalnia bowiem podatników z obowiązku wystawienia faktury na żądanie nabywcy (zob. art. 106b ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT). Przyjmuje się, że przypadkach takich faktur nie trzeba wykazywać w ewidencji VAT (rejestrze sprzedaży), gdyż oznaczałoby to dwukrotne zaewidencjonowanie tej samej sprzedaży.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane