statystyki

Jak podatkowo rozliczyć niezwrócone palety

autor: Łukasz Zalewski, Adam Stanach19.12.2016, 09:10; Aktualizacja: 19.12.2016, 10:15
Na podstawie ustawy o VAT kaucja nie podlega opodatkowaniu, gdyż nie jest ona kwotą należną z tytułu sprzedaży.

Na podstawie ustawy o VAT kaucja nie podlega opodatkowaniu, gdyż nie jest ona kwotą należną z tytułu sprzedaży.źródło: ShutterStock

PROBLEM: Firma prowadzi sprzedaż materiałów budowlanych. Zwykle są one sprzedawane na paletach (np. pustaki) i pobierana jest za nie kaucja. Następnie nabywca rozładowuje towar, zwraca palety i dostaje zwrot kaucji. Ostatnio jednak nabywca ich nie zwrócił, bo zostały zniszczone. Jak to rozliczyć w VAT i w kosztach? Co z fakturą, odliczeniem podatku i zaliczeniem do kosztów podatkowych? 

Izba Skarbowa w Szczecinie dla DGP

Pojęcie kaucji nie zostało zdefiniowane w przepisach prawa podatkowego. Przyjmuje się jednak, że jest to suma pieniężna złożona jako gwarancja dotrzymania zobowiązania bądź jako zabezpieczenie na wypadek niedotrzymania warunków umowy, która podlega zwrotowi po realizacji umowy. Generalnie kaucja za opakowania zwrotne pobierana jest w momencie sprzedaży towaru w opakowaniu zwrotnym i podlega zwrotowi w chwili zwrócenia wspomnianych opakowań.

Na podstawie ustawy o VAT kaucja nie podlega opodatkowaniu, gdyż nie jest ona kwotą należną z tytułu sprzedaży. Ponieważ nie stanowi części ceny sprzedawanego towaru, nie można jej również traktować jako zaliczki, zadatku czy przedpłaty. Istotne jest zarazem, że zgodnie z art. 29a ust. 11 ustawy o VAT do podstawy opodatkowania nie wlicza się wartości opakowania, jeżeli podatnik dokonał dostawy towaru w opakowaniu zwrotnym, a za opakowanie pobrano kaucję lub kaucja została określona w umowie dotyczącej dostawy towaru. Jeżeli opakowania te zostaną zwrócone, wartości kaucji nie uwzględnia się również na fakturze.

Natomiast w przypadku niezwrócenia przez nabywcę opakowania w wyznaczonym przez strony terminie skutkuje to zatrzymaniem kaucji i jej opodatkowaniem na zasadach ogólnych (podstawę opodatkowania podwyższa się o jego wartość). Sprzedawca zobowiązany jest w ciągu 7 dni od daty upływu terminu zwrotu opakowań udokumentować ten fakt, wystawiając fakturę na wartość niezwróconych opakowań. Gdy termin zwrotu nie został określony, faktura powinna być wystawiona w terminie nie później niż 60. dnia od dnia wydania opakowań.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane