statystyki

Reforma podatkowa: Bez alternatywy dla jednolitej daniny

autor: Mariusz Szulc12.12.2016, 07:33; Aktualizacja: 12.12.2016, 08:31
Najmniejsze firmy (do 60 tys. zł rocznego obrotu) płaciłyby 15-proc. daninę od przychodu, która zastąpiłaby wszystkie dzisiejsze płatności

Najmniejsze firmy (do 60 tys. zł rocznego obrotu) płaciłyby 15-proc. daninę od przychodu, która zastąpiłaby wszystkie dzisiejsze płatnościźródło: ShutterStock

Założenia reformy podatkowej, zgłoszone w ubiegłym tygodniu na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, nie zyskały akceptacji szefa Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryka Kowalczyka.

Posłowie byli przygotowani przede wszystkim do dyskusji o zapowiadanych od dawna założeniach jednolitego podatku. Tych jednak minister Kowalczyk nie ujawnił.

Debatowano więc o pomyśle innej reformy, przygotowanej przez Centrum Adama Smitha. Jej założenia przedstawił ekspert ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Mówił o zastąpieniu PIT, składek do ZUS, składki zdrowotnej oraz obecnych funduszy pracowniczych (FP i FGŚP) 25-proc. podatkiem od funduszu płac.

Przedsiębiorcy mieliby natomiast zostać objęci podatkiem od przychodu zamiast – jak dziś – od dochodu. Ci, którzy rozliczają się dziś z PIT, płaciliby stałą, zryczałtowaną kwotę 550 zł plus podatek w wysokości połowy dzisiejszych stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (wynoszących obecnie 3–20 proc.). Przedsiębiorcy rozliczający się obecnie z CIT płaciliby podatek obrotowy w wysokości 1,49 proc. + 550 zł.


Pozostało jeszcze 36% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane