PSL chce podwyższenia akcyzy na piwo. Uzyskane w ten sposób pieniądze, około 300 milionów złotych, ludowcy chcieliby przeznaczyć na budowę dróg lokalnych. W tej sprawie trwają rozmowy z koalicyjną Platformą Obywatelską - powiedział Jan Bury, przewodniczący klubu parlamentarnego PSL.

"Wiemy, że nasz koalicjant forsuje takie rozwiązanie, ale na ten moment nie ma żadnego ustalenia, abyśmy chcieli podnieść akcyzę ” - powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej Krystyna Skowrońska z PO. Wiceprzewodnicząca komisji finansów publicznych dodała, że jej klub zdecyduje o poparciu lub odrzuceniu tego rozwiązania przed piątkowym głosowaniem.

Z kolei Hanna Majszczyk, wiceminister finansów powiedziała IAR, że ministerstwo finansów przygotowując zmiany w ustawach okołobudżetowych analizowało podobne rozwiązanie, ale nie zostało ono przyjęte do rozpatrzenia "z racji nieadekwatności podwyżki w stosunku do celów jakie miałyby być osiągnięte". Majszczyk zadeklarowała jednak, że rząd zastanowi się nad wnioskiem PSL-u.

Propozycję podniesienia akcyzy na piwo ludowcy zgłosili dziś podczas drugiego czytania ustaw okołobudżetowych w formie poprawki. Głosowanie w piątek.