Kiedy podatek odliczamy od podatku, a kiedy nie jest to możliwe.
/
Dziennik Gazeta Prawna
Najlepszym przykładem jest VAT od towarów akcyzowych, który jest obliczany od podstawy uwzględniającej akcyzę. Korzystniejsze zasady obowiązują w podatkach dochodowych. W niektórych wypadkach pozwalają one uwzględnić zapłatę danin: od czynności cywilnoprawnych, od
nieruchomości, od spadków i darowizn, a także VAT (jako koszt uzyskania przychodów).
Zgodnie z art. 29a ust. 6 ustawy o VAT podstawa opodatkowania obejmuje
podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty samego podatku od towarów i usług.
Sprowadzając zatem samochód z importu, musimy w pierwszej kolejności zapłacić
cło, a następnie, od powiększonej o nie wartości – akcyzę. Od kwoty powiększonej o akcyzę trzeba z kolei uiścić VAT. Zasada ta wynika wprost z art. 30b ustawy o VAT.
Podobnie jest przy sprowadzaniu aut z
UE, z tątylko różnicą, że nie ma cła. Najpierw więc płacimy akcyzę, a następnie od powiększonej o nią kwoty – VAT.
Zasada naliczania VAT od akcyzy dotyczy zresztą nie tylko samochodów.
Sam podatek od wartości dodanej również może być powodem podwójnego opodatkowania. Tym razem – podatkiem dochodowym. Zasadniczo przychód z działalności gospodarczej jest pomniejszany o należny podatek od towarów i usług (zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o PIT). Zasada ta jednak nie dotyczy podatku od wartości dodanej uiszczanego za granicą. Bo to nie jest to samo co polski podatek od towarów i usług – stwierdził dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 16 września 2014 r. (nr ITPB1/415-679/14/MR). Chodziło o daninę uiszczoną w Niemczech przez tamtejszy zakład polskiego przedsiębiorcy budowlanego.
Polski VAT nie jest kosztem uzyskania przychodu, jeśli podlega odliczeniu (art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o CIT). Co innego jednak, gdy podatnik jest zwolniony z VAT lub nie przysługuje mu odliczenie podatku naliczonego.
Kosztem uzyskania przychodów może być też czasem VAT należny. Na przykład w razie przekazania lub zużycia przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy. Chodzi o nieodpłatne przekazania prezentów o wartości powyżej 10 lub 100 zł (nie są to więc już prezenty małej wartości niepodlegające VAT).
Marcin Opiłowski, doradca podatkowy i starszy menedżer w dziale doradztwa podatkowego EY, wskazuje, że generalnie daniny inne niż CIT i PIT powinny być traktowane dokładnie tak samo jak każdy inny wydatek poniesiony w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodu.
Jeżeli jednak dana czynność nie służy osiągnięciu przychodu, to również zapłacony od niej podatek nie może być kosztem. Potwierdza to orzecznictwo. Przykładowo w wyrokach z 1 października 2014 r. (sygn. akt II FSK 2399/12) oraz z 6 lutego 2014 r. (sygn. akt II FSK 1385/12) Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że skoro wniesienie aportu do spółki osobowej nie jest przychodem, to wspólnik nie może odliczyć podatku od czynności cywilnoprawnych uiszczonego w związku z tą czynnością. W opinii Marcina Opiłowskiego wyroki te są jednak kontrowersyjne. Ekspert zwraca uwagę na to, że w wyniku aportu spółka uzyskuje składniki majątku, które będzie wykorzystywać do działalności gospodarczej. Zatem zapłacony w związku z ich otrzymaniem PCC powinien być uznany za koszt pośredni prowadzonej przez spółkę działalności i rozpoznany jako koszt podatkowy na poziomie jej wspólników.
PCC nie rozliczą też w kosztach podatkowych spółki kapitałowe, jeśli zapłacą go z tytułu podniesienia kapitału zakładowego. Powód jest ten sam – wpłaty na kapitał zakładowy, również przy jego podwyższeniu, nie powodują powstania przychodu. A skoro nie ma przychodu, nie ma też kosztów. Potwierdziła to uchwała NSA z 24 stycznia 2011 r. (sygn. akt II FPS 6/10).
Kosztem uzyskania przychodu będzie natomiast podatek od spadków i darowizn. Jeśli więc np. spadkobierca, który odziedziczył nieruchomość, będzie chciał ją następnie sprzedać, to zgodnie z art. 22 ust. 6d ustawy o PIT do kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia tej nieruchomości będzie mógł zaliczyć kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn – tłumaczy Dominik Szczygieł.
Przy sprzedaży nieruchomości można też uwzględnić w kosztach zapłacony PCC. Potwierdził to NSA w wyroku z 6 sierpnia 2014 r. (sygn. akt II FSK 1954/12). Orzekł, że przychód ze sprzedaży – np. działki – można pomniejszyć o koszty bezpośrednio związane ze zbyciem, takie jak np. podatek od czynności cywilnoprawnych.