Rozmawiamy z ELŻBIETĄ CHOJNA-DUCH, wiceministrem finansów - W razie sygnałów o nieprawidłowościach pracownik Ministerstwa Finansów będzie mógł przeprowadzić kontrolę wykonywania zawodu przez biegłego rewidenta i działalności firm audytorskich.
Zmiana prawa
● Nowa ustawa o biegłych rewidentach, która została podpisana przez prezydenta, daje możliwość przeprowadzania kontroli biegłych i firm audytorskich przez pracowników Departamentu Rachunkowości Ministerstwa Finansów. Czy są oni do tego przygotowani?
– Pracownicy tego departamentu dysponują należytą wiedzą i umiejętnościami potrzebnymi do przeprowadzania kontroli. Wielu z nich posiada tytuł biegłego rewidenta. Ministerstwo jeszcze na etapie uzgadniania projektu ustawy przeprowadziło analizę potrzeb etatowych, zmierzającą do zwiększenia obsady pracowników z przeznaczeniem na realizację zadań wynikających z ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym. Na realizację zadań z ustawy przeznaczono 10 etatów, a docelowo ich liczba ma być zwiększona do 20. Zarządzeniem nr 18/DR/2009 dyrektora generalnego Ministerstwa Finansów z 6 maja 2009 r., zmieniającym zarządzenie w sprawie zatwierdzenia wewnętrznego regulaminu organizacyjnego Departamentu Rachunkowości, w celu wzmocnienia rangi realizowanych zadań nastąpiło przekształcenie Wieloosobowego Stanowiska Pracy ds. Rewizji Finansowej i Nadzoru nad Wykonywaniem Zawodu Biegłego Rewidenta w Wydział ds. Rewizji Finansowej i Nadzoru nad Wykonywaniem Zawodu Biegłego Rewidenta.
● Resort szuka więc nowych pracowników?
– Ograniczenie w roku 2009 wydatków na wynagrodzenia dla pracowników spowodowało czasowe wstrzymanie naborów, co spowolniło proces uzupełniania składu osobowego wydziału. Obecnie w wydziale są zatrudnione cztery osoby. W trakcie realizacji jest wniosek dyrektora Departamentu Rachunkowości o przeniesienie pracownika na stanowisko naczelnika wydziału. Przygotowano i zatwierdzono opisy stanowisk pracy zgodnie z warunkami określonymi w zarządzeniu nr 81 Prezesa Rady Ministrów z 1 sierpnia 2007 r. w sprawie zasad dokonywania opisów i wartościowania stanowisk pracy. W najbliższym czasie departament zostanie wzmocniony o dwie osoby.



● Jak ministerstwo zapewni odpowiedni poziom kontroli i przygotowanie merytoryczne osób, które będą je przeprowadzały?
– Stanowiska z przeznaczeniem na realizację zadań zapewnienia jakości (w tym kontroli działalności podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych) zostały opisane tak, aby sprostać wymogom stawianym przez ustawę. Osoby zatrudnione do kontroli będą musiały legitymować się odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem zawodowym. Liczymy na pozyskanie osób z tytułem biegłego rewidenta i w tym celu zostały już rozpoczęte stosowne procedury. Będą też organizowane dla tych pracowników, w tym związanych z Komisją Nadzoru Audytowego, szkolenia finansowane z programu pomocy technicznej w obszarze rachunkowości i rewizji finansowej w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Będą to też wizyty studyjne oraz staże w organach nadzoru z innych państw członkowskich Unii.
● Kontrole będą prowadzone na podstawie imiennego upoważnienia udzielonego przez Komisję Nadzoru Audytowego. Na jakich zasadach będą one przebiegały?
– Kontrole będą przeprowadzane zgodnie z trybem przewidzianym w ustawie o rachunkowości (art. 74 do art. 84). Czynności kontrolne będą wykonywane według odpowiednich procedur po doręczeniu imiennego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli z pełnym poszanowaniem praw kontrolowanego podmiotu. Zgodnie z art. 85 nowej ustawy, minister finansów określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady i tryb przeprowadzania kontroli oraz wzór upoważnienia do jej przeprowadzania, biorąc pod uwagę potrzebę zapewnienia sprawnej realizacji kontroli oraz udział kontrolowanego w tych czynnościach.