statystyki

Jak odliczyć kwoty darowizn w rocznym zeznaniu podatkowym

autor: Opracowała Ewa Konderak29.10.2010, 03:00; Aktualizacja: 02.11.2010, 15:28

Podatnicy, którzy przekazali darowiznę i chcą ją odliczyć od dochodu w rocznym zeznaniu podatkowym, muszą spełnić ustawowe warunki. Bez ich spełnienia fiskus zakwestionuje rozliczenie podatkowe i określi zobowiązanie.

Reklama


Reklama


Dochód w rocznym zeznaniu podatkowym można pomniejszyć m.in. o przekazane w roku podatkowym darowizny. W PIT składanym w 2011 roku hojny podatnik może pomniejszyć swój dochód o darowizny przekazywane w 2010 roku.

Trzeba jednak wiedzieć, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidują, że odliczeniu od dochodu podlegają darowizny przekazane na cele:

a) określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele,

b) kultu religijnego,

c) krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi

– w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6 proc. dochodu.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak odliczyć kwoty darowizn w rocznym zeznaniu podatkowym.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na pytania:

- Jaką darowiznę można odliczyć od dochodu w zeznaniu
- Czy można korzystać z bezlimitowych darowizn kościelnych
- Jak ekwiwalent za krew wpływa na rozliczenie PIT
- Czy urząd skarbowy może kontrolować ulgi wykorzystane przez podatnika

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • Joanna(2011-08-24 15:30) Odpowiedz 00

    Witam.

    Mam pytanie: czy taką darowiznę płaconą za pobyt taty w ZOL również mogę odpisać od podatku? Kazano nam płacić 770 zł i 530 zł darowizny co miesiąc, co z tego mogę odpisać od podatku?I czy mam to uwzględnić w rozliczeniu podatkowym mego niepełnosprawnego Ojca, czy swoim? Dodam, ze kończę studia i nie pracowałam jeszcze w tym roku.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama