statystyki

Jak rozliczyć ulgę na dzieci po rozwodzie

autor: Magdalena Majkowska30.12.2008, 12:22; Aktualizacja: 30.12.2008, 12:25

Byli małżonkowie, którzy zamieszkują z dzieckiem w trakcie roku podatkowego, korzystają z proporcjonalnego odliczenia ulgi prorodzinnej.

Reklama


Reklama


Państwo Malinowscy są po rozwodzie. Oboje zachowali władzę rodzicielską i w trakcie roku podatkowego oboje zamieszkiwali z dzieckiem.

- Syn przebywał u mnie w sumie dwa miesiące w ciągu 2008 roku. Czy przysługuje mi ulga prorodzinna - pyta pan Maciej z Wrocławia.

Tak. Przysługuje panu ulga prorodzinna.

Jeżeli rodzice, w stosunku do których został orzeczony rozwód lub separacja zamieszkują w trakcie roku podatkowego razem z dzieckiem, to oboje zachowują prawo do ulgi prorodzinnej (ulgi na dzieci). W przypadku rodziców, w stosunku do których orzeczone zostały rozwód albo separacja, odliczenie przysługuje jednemu z nich, u którego dzieci faktycznie zamieszkują. Jeżeli jednak przez część roku podatkowego dzieci faktycznie zamieszkują u każdego z rodziców, to odliczenie przysługuje każdemu z nich. Rodzice muszą jednak zastosować szczególne zasady odliczenia ulgi. W tym przypadku kwota odliczenia stanowi iloczyn liczby miesięcy pobytu dzieci u rodzica i 1/12 kwoty ulgi. W opisanym wypadku ojciec dzieci będzie mógł zatem odliczyć ulgę w wysokości 195,62 zł (2 x 1/12 x 1173,70 zł), natomiast matka dzieci pozostałą część ulgi, czyli 978,08 zł.

PODSTAWA PRAWNA

Art. 27f ust. 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

  • bastek00(2009-04-01 16:44) Odpowiedz 00

    Przykład "po rozwodzie" inaczej. Co w przypadku, jeśli małżonkom w czerwcu 2008 uprawomocnił się wyrok rozwodowy, a i przed rozwodem oraz po - do końca roku kalendarzowego zamieszkiwali dalej we wspólnym mieszkaniu razem z dwojgiem dzieci? Do tego była żona może maksymalnie odliczyć 400 zł z ulgi na dzieci, gdyż w takiej wysokości miała pobieraną zaliczkę na podatek. 2x1173,7=2347,40 - 400= 1947,40 zostaje. Czy resztę ulgi może odliczyć obecnie były mąż, spełniając warunek zamieszkiwania z dziećmi, opiekując się również nimi, do tego płacąc alimenty? Czy może odliczyć tylko maksymalnie połowę z kwoty jaka jest na oboje dzieci łącznie? Jak dowiedzieć się jaką kwotę odliczyła dokładnie jego była żona, która odmawia podania tych danych twierdząc, że byłemu mężowi się to nie należy. Sąd nie pozbawił praw rodzicielskich ojca, jednak opiekę powierzył w wyroku matce dzieci.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama