statystyki

Uzasadnienia wyroku nie można poprawić

autor: Łukasz Zalewski23.09.2010, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Przepisy prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi nie przewidują trybu, w którym sąd mógłby zmienić treść uzasadnienia wyroku.

Naczelny Sąd Administracyjny we wczorajszym postanowieniu nie uwzględnił wniosku spółki o uzupełnienie pisemnego uzasadnienia wyroku NSA, ponieważ uznał, że przepisy nie pozwalają na zmianę treści uzasadnienia.

Skarżąca spółka wniosła o uzupełnienie uzasadnienia wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w trybie art. 157 par. 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Jak wynika z przepisu, strona może w ciągu czternastu dni od doręczenia wyroku z urzędu zgłosić wniosek o uzupełnienie wyroku, jeżeli sąd nie orzekł o całości skargi albo nie zamieścił w wyroku dodatkowego orzeczenia, które według przepisów ustawy powinien był zamieścić z urzędu. Jak uznał NSA w wydanym wczoraj postanowieniu, w trybie tego przepisu nie można zmienić (uzupełnić) uzasadnienia wyroku.

Wcześniej spółka zaskarżyła wyrok WSA, który był dla niej korzystny (uchylał interpretację ministra finansów), ale jego uzasadnienie nie zgadzało się ze stanowiskiem spółki. 10 lutego 2010 r. NSA wydał prawomocny wyrok oddalający skargę spółki ze względu na fakt, że WSA uchylił interpretację indywidualną. W ustnym uzasadnieniu sędzia sprawozdawca przyznał, że uzasadnienie wyroku jest wadliwe. Jednak przed napisaniem uzasadnienia pisemnego zmarł. W pisemnym uzasadnieniu wyroku, napisanym przez inną osobę, określono, że uzasadnienie sądu I instancji było prawidłowe. W takiej sytuacji spółka złożyła do NSA wniosek o uzupełnienie uzasadnienia wyroku, uznając, że uzasadnienie pisemne nie odpowiada ustnym motywom przedstawionym po ogłoszeniu wyroku. Jak podkreślała na wczorajszej rozprawie pełnomocnik skarżącej, mimo że sprawa dotyczy interpretacji indywidualnej, to ma fundamentalne znaczenie dla istnienia spółki. Postanowienie NSA jest prawomocne.

Sygn. akt I FSK 1956/08

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 3

 • 1: dgtr z IP: 213.25.175.* (2010-09-23 12:52)

  Oczywiscie ze uzasadnienie wyroku mozna zmienic. Moze to zrobic sad wyzszej instancji.

 • 2: htjj z IP: 213.25.175.* (2010-09-23 12:52)

  czy poprawic.

 • 3: m z IP: 79.162.21.* (2010-09-23 20:42)

  do dgtr - a jaki sąd wyższej instacji dla NSA? A przecież o wyroku tego sądu jest ten artykuł.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Konferencje, debaty, kongresy