Unikanie kontaktu z fiskusem, nieprzedstawianie dokumentów lub zaleganie z podatkami stanowi podstawę do zabezpieczenia przyszłych długów podatkowych.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną podatnika, który nie zgadzał się z decyzją o zabezpieczeniu przeszłych długów podatkowych. Sąd kasacyjny nie zgodził się ze skarżącym, że wojewódzki sąd administracyjny miał obowiązek przeprowadzenia postępowania dowodowego. Ponadto w jego ocenie istniała uzasadniona obawa, że podatnik po zakończeniu postępowania nie wywiąże się ze zobowiązań.
– Brak kontaktu podatnika z organami podatkowymi, nieprzedstawianie dokumentów i zaleganie z podatkami uzasadniały dokonanie przymusowego zabezpieczenia na majątku skarżącego – podkreślała sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka.
Zarzuty stawiane przez skarżącego świadczą o tym, że myli on postępowanie wymiarowe z postępowaniem zabezpieczającym, dodał sędzia.
W sprawie chodziło o decyzję orzekającą o zabezpieczeniu na majątku podatnika przybliżonej kwoty zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004 rok. Fiskus zarzucił, że podatnik w zeznaniu za ten rok nie wykazał dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości stanowiącej część składową nabytego wcześniej przedsiębiorstwa w upadłości. Organ podał przybliżoną kwotę zaniżonego podatku. Ponieważ w toku czynności kontrolnych podatnik nie stawiał się na wezwania organu podatkowego oraz nie przedstawiał żądanych dokumentów, a także uchylał się od zapłaty deklarowanych podatków, zachodziła uzasadniona obawa niewykonania ustalonych zobowiązań podatkowych.
Podatnik podnosił, że wydając decyzję o zabezpieczeniu fiskus nie wziął pod uwagę ciężkiego wypadku, któremu uległ, rozdzielności majątkowej, oraz kradzieży dokumentacji. Sądy administracyjne obu instancji nie zgodziły się z jego zarzutami i przyznały rację fiskusowi.
Wyrok jest prawomocny.
Sygn. akt II FSK 663/09
Ważne!
Fiskus może dokonać zabezpieczenia przed terminem płatności w szczególności gdy podatnik trwale nie uiszcza wymagalnych podatków lub podejmuje działania w celu sprzedaży majątku, które mogą utrudnić lub udaremnić egzekucję