Umorzenie administracyjnego postępowania egzekucyjnego powoduje, że organ nie może dochodzić nieuiszczonych kosztów egzekucyjnych.
Koszty, które są związane z postępowaniem egzekucyjnym w administracji, nie zawsze mogą zostać wyegzekwowane. Jak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, w sytuacji gdy postępowanie prowadzone zgodnie z przepisami ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 229, poz. 1954 z późn. zm.) zostanie umorzone, organ egzekucyjny nie może wyegzekwować nieuiszczonych kosztów.
W omawianej sprawie organy skarbowe i skarżąca zgodziły się, że zaległości pieniężne w akcyzie i VAT wynikające z tytułów wykonawczych i niezapłacone przez skarżącego przedawniły się. Spór dotyczył tego, czy organy skarbowe mogły odmówić umorzenia postępowania egzekucyjnego prowadzonego w celu wyegzekwowania powstałych kosztów egzekucyjnych, w sytuacji gdy postępowanie zostało umorzone. Zgodnie bowiem z art. 59 par. 1 pkt 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, postępowanie umarza się, jeżeli obowiązek nie jest wymagalny, został umorzony lub wygasł z innego powodu albo jeżeli obowiązek nie istniał.
Jak wyjaśnił sąd, w takim przypadku organ egzekucyjny, na żądanie zobowiązanego lub wierzyciela albo z urzędu, wydaje postanowienie w sprawie umorzenia postępowania egzekucyjnego. Organ postanowienia jednak nie wydał. WSA wyjaśnił, że w przypadkach uchylania się od wykonania obowiązków organy egzekucyjne mogą zastosować środki przymusu, które mają doprowadzić do wykonania tych obowiązków. Jak uzasadniał dalej sąd, obowiązkami podlegającymi egzekucji są m.in. podatki i należności pieniężne dotyczące VAT. Jednak z obowiązków tych wyłączone są koszty egzekucyjne. Co więcej, postanowienie o umorzeniu postępowania nie może zawierać rozstrzygnięcia w sprawie kosztów.
Sąd orzekł więc, że organ, prowadząc postępowanie egzekucyjne, był zobowiązany do wydania postanowienia o jego umorzeniu. Ustawa egzekucyjna nie daje jednak organowi kompetencji do przedłużania prowadzonego postępowania w celu wyegzekwowania nieuiszczonych kosztów egzekucyjnych. Wyrok jest nieprawomocny.
Sygn. akt III SA/Łd 183/10