statystyki

Zobowiązania podatkowe: Umorzenie długu tylko z ważnych przyczyn

autor: Aneta Musioł13.01.2010, 03:00

Brak ważnego interesu publicznego może być podstawą do odmowy umorzenia zaległości podatkowej.

Reklama


Reklama


ORZECZENIE

Podatnik odbywa karę pozbawienia wolności. W zakładzie karnym wykonuje pracę, za którą otrzymuje wynagrodzenie w kwocie ok. 300 zł, ponadto płaci alimenty i nie ma możliwości spłacać zaległości podatkowej, której miesięczne raty wynoszą ok. 11 tys. zł. W związku z tym podatnik zwrócił się do naczelnika urzędu cywilnego z prośbą o umorzenie zaległości. Naczelnik odmówił umorzenia, twierdząc, że brak jest ważnego interesu publicznego jako przesłanki umorzenia.

Podatnik odwołał się od tej decyzji, jednak dyrektor izby celnej utrzymał ją w mocy, wskazując, że nie została spełniona przesłanka ważnego interesu publicznego mimo zaistnienia przesłanki ważnego interesu podatnika.

Podatnik zaskarżył decyzję do wojewódzkiego sądu administracyjnego, zarzucając organom, że źle interpretują art. 67a ust. 1 Ordynacji podatkowej, traktując łącznie obie przesłanki umorzenia, a powinny je traktować alternatywnie.

Sąd oddalił skargę. W uzasadnieniu wskazał, że co prawda przepisy nie stanowią, że do pozytywnego rozpatrzenia wniosku o umorzenie konieczne jest łączne zaistnienie obu przesłanek umorzenia. Jednak to organ podatkowy ocenia, czy dana przesłanka jest spełniona i czy zasługuje na uwzględnienie.

Sygn. akt I SA/Op 161/09

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • astra66(2010-01-14 07:42) Odpowiedz 00

    To niestety nagminne w artykułach prasowych. Gdyby tak urzędnik pomylił się w decyzji pewnie byłaby okazja do jej uchylenia ale Ci którzy je komentuja moga robic błędy bez narażania sie na jakiekolwiek konsekwencje. Pomyślmy co autor miał na myśli...może urząd celny albo urząd stanu cywilnego? Wybór należy do czytelnika.

  • Jędrula(2010-01-13 11:53) Odpowiedz 00

    Nie wiem co to jest ten cały urząd cywilny, ale może coś przespałem.

  • zdumiony(2010-02-12 21:46) Odpowiedz 00

    Co za różnica cywilny czy celny :) a tak z drugiej strony, skoro zaskarżona przez podatnika decyzja została utrzymana w mocy przez dyrektora izby celnej, to oczywiste jest, że decyzję musiał wydać naczelnik urzędu celnego. No cóż pewnie autor się przejęzyczył, albo nie wie o czym pisze.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama