Dochód fundacji podlega zwolnieniu z CIT, jeśli przeznaczono go na działalność statutową. W innym przypadku trzeba go opodatkować.
ORZECZENIE
Organy podatkowe zakwestionowały fundacji rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2004 rok. Powodem była błędna kwalifikacja podatkowa darowizny łóżek na rzecz zakładu opieki społecznej i odsetek od pożyczki przekazanych na rzecz spółki związanej z fundacją. Uznała ona, że wartość łóżek stanowi dochód zwolniony od podatku, a odsetki od pożyczki zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów. Organy podatkowe podkreśliły, że zwolnieniu podlega dochód, ale tylko w części przeznaczonej na cele statutowe. Statut fundacji przewidywał bardzo wąski przedmiot działalności, tj. wspieranie sierot. Przekazanie łóżek zakładowi opieki zdrowotnej nie mieści się w celach statutowych.
Jeśli chodzi o pożyczki, organy podatkowe zauważyły, że fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej. Pożyczka została zaciągnięta, a pieniądze z niej zaangażowane w spółkę powiązaną z fundacją. Organ ocenił, że fundacja finansowała inny podmiot, zwłaszcza że nie zapewniła sobie ani zwrotu odsetek, ani nawet kapitału. Fundacja zaskarżyła tę decyzję do sądu. Racji nie przyznał jej ani sąd I instancji, ani NSA. Oddalając skargę kasacyjną, NSA nie zgodził się, że interpretacja organów podatkowych w zakresie darowizny łóżek jest zawężająca. Nie jest tak, jak twierdzi pełnomocnik spółki, że zwolnieniu podlega dochód wydatkowany na inny cel wymieniony w przepisach dotyczących zwolnienia podatkowego. Żeby skorzystać ze zwolnienia, cel statutowy musi pokrywać się z celem przeznaczenia dochodu.
Wyrok jest prawomocny.
Sygn. akt II FSK 1781/07