statystyki

Świąder: Odpowiadać powinien tylko ten, kto zawinił

autor: Bogdan Świąder06.07.2012, 08:20; Aktualizacja: 06.07.2012, 08:23

O tym, że fiskus to nieugięty gracz, nie trzeba nikogo przekonywać. Stara paremia łacińska – twarde prawo, ale prawo – pasuje idealnie do zasady, którą kierują się organy podatkowe.

Reklama


Reklama


Obywatele w sporze z fiskusem muszą dokonać nie lada woltyżerki interpretacyjnej, by uchronić się od przykrych konsekwencji. Odpowiedzialność na zasadzie ryzyka jest powszechnie stosowana. Czy jednak tak powinno być?

Myślę, że nie, skoro chcemy mieć nowoczesną administrację skarbową. Co roku organizowany jest konkurs, w którym wybierane są urzędy skarbowe przyjazne przedsiębiorcy. W praktyce natomiast podatnicy są karani za nie swoje przewinienia, a to już nie jest takie przyjazne ze strony fiskusa. Jednym z takich działań jest pozbawienie odliczenia VAT z faktur wystawionych przez oszustów. Uczciwy przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność za działania kontrahenta. Nie jest to jednostkowy przypadek takiego podejścia do rozliczeń podatkowych. W takim przerzucaniu na przedsiębiorców odpowiedzialności za działania partnerów handlowych przoduje ustawa o VAT. Bo i w uldze na tzw. złe długi i przy odbiorze faktur korygujących jednym z warunków jest potwierdzenie otrzymania odpowiednich dokumentów przez drugą stronę.

Podobny problem pojawia się też przy sprzedaży oleju opałowego, gdy nabywca oświadcza, że użyje go zgodnie z przeznaczeniem, a nie jako paliwa do samochodów. Sprzedawca naliczy niższą akcyzę na podstawie tego, co obieca mu kupujący. Gdy urzędnicy dopatrzą się błędów w oświadczeniu albo co gorsza znajdą ten olej w baku auta, zamiast w piecu grzewczym, odpowie sprzedawca.

Kara ma być adekwatna do winy, i to na tym schemacie powinna się opierać również odpowiedzialność w prawie podatkowym. Co prawda zasada ta obowiązuje w prawie karnym, ale sprawdzone i dobre wzorce należy naśladować.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • Bert(2012-07-28 19:35) Odpowiedz 00

    Odpowiadac powinien ten co zawinił - czyli nikt, bo jak powszechnie wiadomo winnych nie ma. Piekarz z Legnicy potwierdzi.

  • Jaromir(2012-07-06 09:07) Odpowiedz 00

    Przecież w Polsce, dzięki urzędasom, wszystko jest postawione na głowie. Policjant jest winny kradzieży, gdy złapie złodzieja, no bo po co go łapał. Gdyby nie złapał nie byłoby kradzieży, prawda? A ten kto zawiadomi policję lub prokuraturę o przestępstwie jest donosicielem. Typowe zachowania "wykształcone" przez towarzyszy szmaciaków.

  • pokrzywdzony(2012-07-06 10:26) Odpowiedz 00

    tak to prawda rzadzenie naszych politykow polega na niszczeniu firm wiemy ze dzialania urzednikow jest poza wszelkim prawem jako przedsiebiorca powinienem zatrudniac ludzi placic podatki i myslec zeby ludzie dostali na czas pensje taka jest moja rola niestety przy obecnej wladzy to tylko siedze w UC w sadach a dotyczy to oleju opalowego taki los nam zgotowal Tusk i Kapica czy ktos w koncu odpowie za dzialanie temu bezprawiu to jest koszmar MF nawet opanowalo WSA NSA ktore tak chlubnie mowia ze sa niezawiisle gl...o prawda nie dostosowuja sie do przepisow unijnych ba nawet ich nie znaja i to jest polityka PO

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama