statystyki

Jest już formularz SD-Z2

01.12.2008, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Ministerstwo Finansów opublikowało wzór zgłoszenia SD-Z2, które trzeba składać m.in. przy nabyciu spadku w ciągu sześciu miesięcy od powstania obowiązku podatkowego.

reklama


reklama


Jest już gotowy wzór zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych, potrzebny do rozliczania podatku od spadków i darowizn. Opracowanie tego formularza to konsekwencja nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn z 10 października 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. nr 203, poz. 1267).

Zmiany te polegają na wydłużeniu terminu złożenia zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (SD-Z2) z obowiązującego miesiąca do sześciu miesięcy. W efekcie konieczne było dostosowanie do nowych rozwiązań prawnych treści formularza zgłoszenia SD-Z2.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn zwalnia z podatku nieodpłatne nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.

Aby z tego zwolnienia skorzystać, trzeba zgłosić takie nabycie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w ciągu miesiąca. Od 2009 roku termin ten zostanie wydłużony do sześciu miesięcy. Termin sześciomiesięczny będzie miał zastosowanie w przypadkach, w których obowiązek podatkowy powstanie po 31 grudnia 2008 r. Termin na zgłoszenie będzie nadal liczony od dnia powstania obowiązku podatkowego (dla nabycia w drodze dziedziczenia jest on liczony od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku).

W przypadku nabycia w drodze darowizny obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy w zwykłej formie pisemnej - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia. W opisanym przypadku darowizna zostanie dokonana w przyszłym roku, a zatem będzie miał zastosowanie wydłużony termin. Obowiązek zawiadomienia urzędu skarbowego ciąży na nabywcy.

Wzór SD-Z2 wchodzi w życie od 1 stycznia 2009 r. Jednak do 30 września 2009 r. podatnicy mogą składać zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych na dotychczasowych formularzach.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

reklama

 • Paula(2011-12-01 18:14) Odpowiedz 00

  Do 6 miesięcy musisz zgłosić w Urzędzie Skarbowym SD-Z2 (jeżeli czy to w drodze dziedziczenia, umowy, zapisu czy też innej czynności prawnej zostały przeniesione na Ciebie prawa majątkowe lub własność rzeczy po zmarłej matce. Jeżeli wartość tych rzeczy - praw przekracza kwotę 9’637 zł (I grupa podatkowa - ty się do niej zaliczasz) wówczas nic nie zgłaszasz. Jednak kiedy kwota ta zostanie przekroczona - musisz dokonać powyższego zgłoszenia od dnia powstania obowiązku podatkowego.

 • gienek(2011-10-26 22:33) Odpowiedz 00

  matka moja zmarła 01 kwietnia w 1995 r. spadek otrzymałem 30 lipca 2011 r. -złożyłem zeznanie podatkowe do U. S.w terminie jednego miesiąca . Urzad Skarbowy naliczył mi podatek i nakazał wpłacić w terminie 14 dni. Czy nie powinienem być zwolniony z płacenia podatku -proszę o podpowiedz-dziękuję

 • Majk(2011-05-26 14:00) Odpowiedz 00

  Czy SD-Z2 można wysłać do US poleconym wraz z kserokopiami dokumentów (od notariusza itd.)? Bo tak się zastanawiam czy muszę brać wolne z pracy specjalnie by zaszczycić naczelnika swoją wizytą...

 • Artur Rodak(2011-02-06 16:58) Odpowiedz 00

  Nigdzie nie wiadomo jak to wypelnic,owszem sa objasnienia pierwszej strony,ale nikt nie wie co to sa "Rzeczy lub prawa majatkowe wedlug stanu w dniu nabycia", i jak okreslic np wartosc 40 letniego serwisu obiadowego? Gdzie wpisac zywy inwentarz z gospodarstwa rolnego? Gdzie jest miejsce na wiecej samochodow,(czy w zalozeniu rzadu jest ze kazda rodzina bedzie miala tylko jeden?)Co zrobic jak jest 5? Co zrobic jak jest 11 ksiag wieczystych? gdzie wpisac
  ich numery? Jak okreslic wartosc budynku mieszkalnego(ogloszenia nie sa adekwatne bo nie ma takich do remontu)gdzie wpisac magazyny? Obore?
  Traktory?Gdzie znajde opis jak prawidlowo wypelnic ten formularz?Dzis spedzilem caly dzien by to znalesc w internecie,ale niestety.

 • dziedzic(2008-12-01 09:33) Odpowiedz 00

  Z wcześniejszych artykułów wynikało,że sd-z2 obowiązuje od lipca 2008.
  podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/10661,zamiast_druku_sd_z1_bedzie_sd_z2.html

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

reklama