statystyki

Sejmowa komisja zaakceptowała projekt przewidujący likwidację tzw. podatku Religi

18.11.2008, 16:19; Aktualizacja: 18.11.2008, 16:44

Sejmowa Komisja Zdrowia zaakceptowała rządowy projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który przewiduje likwidację tzw. podatku Religi.

Reklama


Reklama


Rządowy projekt jest bardzo istotny dla towarzystw ubezpieczeniowych. Obecnie muszą one co miesiąc wnosić do Narodowego Funduszu Zdrowia opłatę ryczałtową na leczenie ofiar wypadków komunikacyjnych (tzw. podatek Religi). Wysokość tej opłaty wynosi 12 proc. składek pochodzących z ubezpieczenia komunikacyjnego OC.

"Jednolita opłata ustalana dla każdego zakładu ubezpieczeń skutkowała wzrostem składki na ubezpieczenie OC od wszystkich osób ubezpieczonych w danym zakładzie ubezpieczeń" - podkreślono w uzasadnieniu do rządowego projektu. Wspomina się w nim również o badaniach przeprowadzonych przez ubezpieczycieli, z których wynika, że kontynuowanie poboru opłaty ryczałtowej doprowadziłoby do wzrostu wysokości składki ubezpieczenia komunikacyjnego OC o około 18 proc. Natomiast wejście w życie przedstawionych przez rząd zmian ma powstrzymać ten wzrost.

Uzasadniając na wtorkowym posiedzeniu komisji potrzebę dokonania zmian, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Adam Fronczak wskazał m.in. na problemy z wykonywaniem obecnych przepisów.

Fronczak: brak jest zbiorczych baz danych umożliwiających identyfikację wypadków i ich uczestników

"Taka identyfikacja jest konieczna do wyliczenia rzeczywistych kosztów świadczeń udzielonych ofiarom wypadków komunikacyjnych" - mówił Fronczak.

Podkreślił ponadto, że ustalenie opłaty w sposób określony w obecnej ustawie uczyniło z niej daninę publiczną. Jednocześnie wysokość opłaty na 2009 r. i następne lata miała być ustalana przy zastosowaniu wskaźnika określanego w rozporządzeniu ministra zdrowia. Byłoby to sprzeczne z art. 217 konstytucji, który wymaga, żeby wysokość danin publicznych określać w ustawie.

Poseł Czesław Hoc (PiS) zwrócił uwagę, że z zapowiedzi firm ubezpieczeniowych wynika, że mimo zniesienia dotychczasowej opłaty, nie należy się spodziewać obniżek składek OC.

Obniżkom składek może jednak nie sprzyjać - na co zwracano kilkakrotnie uwagę podczas posiedzenia komisji - wejście w życie przepisu kodeksu cywilnego, zgodnie z którym za śmierć osoby bliskiej należy się zadośćuczynienie.

W czasie dyskusji wskazywano na konieczność stworzenia baz danych, które umożliwiałyby identyfikację ofiar wypadków

Poseł Tomasz Latos (PiS) powiedział, że od początku obowiązywania ustawy (czyli od 1 października 2007 r.) firmy ubezpieczeniowe odprowadziły do NFZ około 700 mln zł. Tymczasem w sytuacji, gdy brak jest takich danych, dotychczasowe potrzeby finansowe dotyczące leczenia ofiar oceniono tylko na około 20 mln zł.

"Pojawiły się zatem problemy z wydatkowaniem pieniędzy z opłat wniesionych przez ubezpieczycieli. Należy zastanowić się, jak racjonalnie je spożytkować" - powiedział poseł Latos. Wyraził jednocześnie wątpliwości czy celowe jest rezygnowanie z opłat przekazywanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe w sytuacji, gdy służbie zdrowia brakuje pieniędzy.

Komisja Zdrowia większością głosów zaakceptowała rządowy projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Sprawozdanie komisji ma zostać przedstawione na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • Normalność za PO?(2008-11-19 10:51) Odpowiedz 00

  Jaka normalność, jeżeli firmy ubezpieczeniowe nie obniżą, jak zapowiedziały, stawek.

 • wiktor(2008-11-19 11:07) Odpowiedz 00

  Ta ustawa stanowi jaskrawy przykład wysiłku p.Religi jako ministra w zakresie reformy służby zdrowia.Przywracając normalność dobrze się stało,że ustawa ta zostanie uchylona jako super bubel prawny.Byłoby wskazane,aby p.były minister nie określał tego co w sferze reform służby zdrowia przygotowuje ekipa premiera Tuska jako bezsensowne.

 • HB(2008-11-19 07:55) Odpowiedz 00

  A co ze zlodziejskim podatkiem belki .

  Ustawodawca nabrał wody w usta.
  Oczywiscie , wygodnie jest okradać oszczędnych , zapobiegliwych, którzy pragną ,minimum bezpieczenstwa finansowego.

  Natomiast ,zniesienie stawki podatku 40% , załatwionio szybko , bo to dotyczy głownie tych co prawo stanowją.

 • olek(2008-11-18 16:58) Odpowiedz 00

  Powrót do normalności i tak trzymać.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama