statystyki

Od tego roku IFT-3/IFT-3R z szerszym zakresem informacji

autor: Radosław Kowalski05.02.2016, 07:24; Aktualizacja: 09.02.2016, 11:39

Postęp techniczny, rozwój nowych technologii w zakresie komunikacji, pojawianie się innowacyjnych produktów finansowych - wszystko to nie tylko sprzyja zarabianiu na globalnym rynku usług finansowych, lecz także stanowi pokusę, by niekoniecznie informować o tym fiskusa.

Zdarza się, że myślimy: skąd urzędnik się dowie, że zarobiłem, inwestując swoje pieniądze (często już opodatkowane) na drugim końcu Europy (nie ruszając się z domu, a zatem nie pozostawiając też śladów w postaci biletów, noclegów etc.).

Fiskus potrafi jednak przewidywać i przeciwdziałać takim praktykom. Już w 2003 roku (a w polskim prawie podatkowym od 2004 roku) wprowadzone zostały przepisy (najpierw unijne, a potem polskie) mające służyć wymianie informacji między aparatami skarbowymi poszczególnych państw członkowskich.

Okazały się jednak niewystarczające. W konsekwencji w 2014 roku zostały zmienione tak, by państwa dysponowały jeszcze skuteczniejszymi narzędziami do wzajemnego informowania się o dochodach ich obywateli z  odsetek, które uzyskują w innych państwach członkowskich.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane