Orzeczenie
Objęcie gruntu koncesją na wydobywanie kopaliny wyłącza zwolnienie go z opodatkowania podatkiem od nieruchomości – orzekł WSA w Gliwicach.
Spór sprowadzał się do tego, czy grunty, które były w posiadaniu spółki, były przez nią zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej i tym samym powinny być opodatkowane według najwyższej stawki, czy były zwolnione z opodatkowania. Nie było wątpliwości, że zostały one sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako nieużytki, były ogrodzone, stanowiły część zakładu poprzednika prawnego, który je dzierżawił od miasta, a także były objęte koncesją na wydobywanie kopalin (żwiru).
Spółka i organ wywodziły jednak z tego samego stanu faktycznego odmienne wnioski. Spółka uważała, że objęcie danego obszaru koncesją nie przesądza o zajęciu go na działalność gospodarczą. Twierdziła, że nie prowadzono jej na gruntach, bo nie wydobywano na nich żwiru. Poza tym znajdowały się na nich pozostałości po budynkach i budowli.
Natomiast zarówno prezydent miasta, jak i samorządowe kolegium odwoławcze zwracali uwagę na to, że grunty były w posiadaniu przedsiębiorcy, który zakładał wykorzystanie ich do prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na wydobywaniu kopaliny. Podkreślali, że w zakresie pojęcia „zajęcie na prowadzenie działalności gospodarczej” mieszczą się również działania o charakterze prawnym i organizacyjnym, a kwestą drugorzędną jest, czy faktycznie w obrębie tych działek spółka wydobywała kruszywo.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach przyznał rację organom. Orzekł, że grunty były nie tylko związane, ale i zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej.
Stwierdzenie to – o zajęciu gruntów na prowadzenie działalności firmy – było kluczowe dla rozstrzygnięcia sporu. Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 849 ze zm.) nieużytki są zwolnione z podatku od nieruchomości, chyba że są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. Sąd wyjaśnił, że zajęte na działalność są te grunty, na których wykonywane są czynności składające się na tę działalność, a więc firma podejmuje na nich działania zmierzające do osiągnięcia przychodów.
WSA zwrócił też uwagę na to, że zgodnie z przepisami prawa geologicznego i górniczego za obszar górniczy uznaje się przestrzeń, w granicach której przedsiębiorca był uprawniony do wydobywania kopaliny oraz prowadzenia robót górniczych związanych z wykonywaniem koncesji. Nie oznacza to jednak – wyjaśnił sąd – że tylko wydobywanie kopaliny na konkretnej działce jest zajęciem jej na prowadzenie działalności gospodarczej. Wystarczy, że grunty zostały objęte koncesją na wydobywanie kopaliny. W rezultacie sam ten fakt wyłączał zwolnienie z opodatkowania, mimo że chodziło o nieużytki. Powinny być więc one opodatkowane według stawek właściwych dla działalności gospodarczej.
Wyrok jest nieprawomocny.
ORZECZNICTWO
Wyrok WSA w Gliwicach z 20 stycznia 2015 r., sygn. akt I SA/Gl 201/14. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia