statystyki

Liczy się cel wykorzystania nieruchomości, a nie kto ją ma

autor: Katarzyna Jędrzejewska27.08.2014, 07:15; Aktualizacja: 27.08.2014, 07:16
nieruchomość

Nie każdy budynek lub działka będące w posiadaniu indywidualnego przedsiębiorcy są obłożone najwyższym podatkiemźródło: ShutterStock

Nie każdy budynek lub działka będące w posiadaniu indywidualnego przedsiębiorcy są obłożone najwyższym podatkiem. Ważne jest to, czemu one służą – orzekł NSA.

Sąd zwrócił uwagę na to, że osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą występują w obrocie w dwojakim charakterze: jako osoba prywatna (w zakresie majątku osobistego) i jako przedsiębiorca. Indywidualny przedsiębiorca dysponuje majątkiem, który z jednej strony wiąże się z prowadzoną przez niego działalnością, a z drugiej – służy realizacji jego potrzeb osobistych, niekoniecznie mieszkaniowych. Są to często również potrzeby jego rodziny – zauważył sąd. Zdaniem NSA należy te potrzeby rozróżniać. Intencją ustawodawcy nie było opodatkowanie najwyższą stawką jakichkolwiek nieruchomości należących do indywidualnego przedsiębiorcy – podkreślił sąd.

Wyrok dotyczy małżonków, którzy kupili grunt składający się z trzech działek. Spór toczył się o opodatkowanie jednej z nich – zabudowanej budynkiem barakowym, parterowym, niepodpiwniczonym, o drewnianej konstrukcji.

Wyższa stawka z automatu


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2014-08-27 12:56) Zgłoś naruszenie 00

    G. to mafię obchodzi , do czego służy prywatna nieruchomość , a jeśli ktoś kosztem swoim , i rodziny , wykorzystuje osobistą przestrzeń do prowadzenia działalności gospodarczej , to nie tylko nie powinien płacić wyższych podatków , ale należy mu się dofinansowanie , bo w końcu tzw. skarb państwa jest głównym beneficjentem tej działalności .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane