Opodatkowanie wkładów w postaci przedsiębiorstwa lub oddziału samodzielnie sporządzającego bilans w latach 2007–2008 było zgodne z dyrektywą kapitałową – potwierdził NSA
Sąd dodał, że dotyczy to wszystkich umów spółek, także aktów założycielskich sporządzanych przez jednego założyciela.
Chodziło o jednoosobową spółkę z o.o., której jedyny wspólnik podwyższył kapitał, wnosząc aport w postaci przedsiębiorstwa w grudniu 2007 r. Mężczyzna zapłacił podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Uważał jednak, że podatek był nienależny.
Twierdził, że dyrektywa kapitałowa Rady UE kazała zwolnić z podatku czynności, które 1 lipca 1984 r. nie były opodatkowane lub były, ale stawką 0,5 proc lub niższą. Tymczasem – wskazywał – akt założycielski jedynego wspólnika lub jego zmiana w ogóle nie były wtedy objęte opłatą skarbową (odpowiednikiem dzisiejszego PCC). Był zdania, że opłata była wtedy tylko od pisma stwierdzającego zawiązanie spółki, a nie od aktu założycielskiego sporządzonego przez jedynego wspólnika.
Mężczyzna udowadniał, że dopiero w 2000 r. zapisano w ustawie o PCC, że przepisy dotyczące zmiany umowy spółki stosuje się także do aktów założycielskich.
Fiskus nie zgodził się na zwrot podatku. Był zdania, że z ustawy o opłacie skarbowej wynikała generalna zasada opodatkowania wszystkich spółek i wszystkich ich umów. W związku z tym także akt założycielski jednego wspólnika lub jego zmiana były objęte opłatą skarbową i po wejściu do Unii Europejskiej mogły być dalej opodatkowane – wyjaśnił dyrektor warszawskiej izby skarbowej.
Tego samego zdania był Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Orzekł, że podatek został pobrany właściwie, bo wcześniej opłata skarbowa była pobierana od wszystkich umów spółek, w tym także aktu założycielskiego.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną mężczyzny. Orzekł, że opłata skarbowa obejmowała każdą umowę spółki i jest nią także akt założycielski sporządzony przez jedynego wspólnika.
Sędzia Małgorzata Wolf-Kalamala wyjaśniła, że gdyby NSA podzielił jego argumentację, to byłoby to w sprzeczności z dotychczasowym orzecznictwem sądu. Sędzia przywołała tu inne wyroki NSA, o sygn. akt II FSK 1606/11, II FSK 563/12, II FSK 1297/10, II FSK 1475/12. Wynika z nich jednoznacznie, że podwyższenie kapitału w spółkach z o.o. podlega opodatkowaniu PCC.
ORZECZNICTWO
Wyrok NSA z 12 sierpnia 2014 r., sygn. akt II FSK 1993/12. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia