statystyki

W 2013 r. wzrośnie podatek od nieruchomości. Sprawdź, ile wyniesie w Twoim mieście

07.12.2012, 12:08; Aktualizacja: 07.12.2012, 12:08
Trudno oczekiwać by w obliczu ogólnej sytuacji gospodarczej kraju oraz własnych potrzeb finansowych samorządy gminne zrezygnowały z dodatkowych wpływów do budżetu.

Trudno oczekiwać by w obliczu ogólnej sytuacji gospodarczej kraju oraz własnych potrzeb finansowych samorządy gminne zrezygnowały z dodatkowych wpływów do budżetu.źródło: ShutterStock

Własna nieruchomość to nie tylko same korzyści ale również obowiązki. Jednym z nich jest opłacenie od niej podatku. Czy w przyszłym roku możemy spodziewać się jego utrzymania na dotychczasowym poziomie, czy lepiej przygotować się na podwyżkę?

Reklama


Reklama


Maksymalne stawki podatku od nieruchomości określane są przez Ministerstwo Finansów, które na 2013 r. podwyższyło je o wskaźnik inflacji. Są one zróżnicowane w zależności od rodzaju, przeznaczenia nieruchomości. Ale ponieważ jest to podatek lokalny decydujące zdanie należy do gminy. Wcale nie muszą one przyjąć maksymalnych stawek. Mogą one także różnicować ich wysokość dla poszczególnych rodzajów przedmiotu opodatkowania.

Jeszcze nie wszędzie zdecydowano o ich wysokości na 2013 r. Jednak jak pokazują dotychczas wydane uchwały poszczególnych rad gmin dotyczące wysokości podatku od nieruchomości generalnie należy nastawić się na wzrost obciążeń z tego tytułu. Wśród miast, które w 2013 r. zdecydowały o stosowaniu maksymalnych stawek podatku znalazły się Warszawa, Łódź, Wrocław, Poznań i Białystok. W miastach, w których przyjęte stawki podatku są niższe również będziemy mieć do czynienia z ich wzrostem w porównaniu do 2012 r. Podwyżka dotknie mieszkańców m.in. Krakowa, Lublina, Katowic, Słupska, Stargardu Szczecińskiego.

Trudno oczekiwać by w obliczu ogólnej sytuacji gospodarczej kraju oraz własnych potrzeb finansowych samorządy gminne zrezygnowały z dodatkowych wpływów do budżetu. Wprowadzenie wyższych stawek podatku od nieruchomości łatwo uzasadnić wynikającym z inflacji podniesieniem maksymalnych stawek przez Ministerstwo Finansów. Poza tym nie jest to zmiana, która w jakiś dotkliwy sposób dotyka mieszkańców. Tymczasem w przypadku największych miast nawet niewielki wzrost stawek podatku od nieruchomości przekłada się na zwiększenie wpływów sięgających miliony zł.

Reklama


Źródło:Emmerson S.A.

Polecane

Reklama

 • pisowiec(2013-01-02 21:32) Odpowiedz 00

  trzeba bylo dac 100% poparcia dlaPO.bylyby nizsze podatki.

 • Stawki na utrzymanie zlodziei i bandytow(2012-12-08 10:00) Odpowiedz 00

  Gdyby czlowiek wiedzial,ze to idzie dla budowy i umacniania Polski to by placil wieksze stawki ale dla obecnych czerwonych i PObarwionych zlodziei,bandytow ?

 • pol anka(2012-12-08 19:43) Odpowiedz 00

  przyzwyczailiśmy się do płacenia podatków, różnych, różnistych podatków. A rodzi się pytanie - skąd się wziął pomysł podatku od powierzchni mieszkalnej budynku ? Wynika to z wielowiekowej tradycji, a może gmina z tych podatków finansuje przygotowanie terenów pod budownictwo. Czy będzie nowa ustawa podnosząca zarobki samorządowców? Intelektualiści od podatków wpadli na pomysł nowego źródła kaski, opłaty za dachy,powierzchnie utwardzone o ile opady deszczu odpływają z tych powierzchni do instalacji sanitarnej. Doktor Bomber nie bez powodu miał zamiar dokonać wymiany pokoleniowej Naszej elity.

 • podlasianka(2012-12-11 07:50) Odpowiedz 00

  wszystko podwyszacie a szczego mamy placic my nie mamy co jesc tak niskie emerytury ludzie upamietjcie sie anam dadzo 23 zl podwyszkie my powinismy byc zwolnione od podatkujuz sie naplacilismy sie tyle lat nie mamy na leki urzednicy majo na podwyszki ale dla siebie ludzie nie wytszymajo juz tego nie dziwcie sie ze wychodzo na ulyce najlepiej wytruc tych biednych bo do tego dojdzie apoco tyle w sejmie siedzi walczo o miejsce a nie o ludzi pozdrawiam

 • Marek(2012-12-10 14:34) Odpowiedz 00

  Będzie miała Gronkiewicz na nagrody dla siebie i burmistrzów.
  A rencista ,emeryt zamiast na chleb odda za wieczyste Do czego wydoprowadzacie ludzi.Czy do tragedii Kto ludzi prowokuje i doprowadza do biedy?>KTO NA TO ZEZWALA? KTO SZUKA WINNYCH? TO PIS POWODUE RZĄDZI,i WPROWADZA PODWYŻSZKI JEST KRYZYS PRZYSTOPUJCIE SZALEŃCÓW Z PODWYŻSZKAMI !

 • JA1(2012-12-11 16:04) Odpowiedz 00

  Wiekszośc młodych wyjedzie bo nie da się żyć za tzw.grosze w Polsce , płacąc ciągle nowe albo podwyzszone podatki.
  Lepiej wyjechać , zarabiać cztery razy więcej , płacic podatki w innym kraju ale żyć GODNIE.

 • gość(2012-12-11 12:49) Odpowiedz 00

  Trzeba zwrócić uwagę, że Min. Finansów szantażuje samorządy - jeżeli nie zwiększą podatków do maksymalnych stawek z "widełek" od Ministerstwa, to mają proporcjonalnie OBNIŻANĄ SUBWENCJĘ ogólną.

 • Wiktoria(2013-02-12 19:41) Odpowiedz 00

  właśnie dostałam nowe maliczenie podatku, w Szczecinku jest wzrost o 70% w stosunku do roku ubiegłego, chyba władza oszalała

 • rudy(2013-01-28 15:24) Odpowiedz 00

  a co z ulgami w podatku od nieruchomości

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama