statystyki

Od 2013 roku akcyza na gaz. Ceny pójdą w górę?

autor: Elżbieta Glapiak06.09.2012, 08:20; Aktualizacja: 06.09.2012, 08:25
Gaz ziemny

Gaz ziemnyźródło: ShutterStock

Rząd musi wprowadzić akcyzę na gaz w przyszłym roku – zobowiązuje nas do tego Bruksela (tylko do końca października 2013 r. uzyskaliśmy zwolnienie z tego podatku). Ciągle jednak nie wiadomo, na jakich zasadach. Firmy martwią się, że ich inwestycje mogą okazać się nierentowne, spadnie ich konkurencyjność, a ceny wzrosną.

Reklama


Reklama


Takie obawy przekazali przedstawicielom rządu reprezentanci największych przedsiębiorstw podczas panelu „Akcyza na gaz na tle pozostałych nośników energii, a konkurencyjność polskiego przemysłu”.

Dorota Włoch, wiceprezes KGHM, wyjaśniła, że jej firma już podjęła decyzję o przestawieniu się na gaz.

– Jesteśmy w trakcie inwestycji, która spowoduje, że z 38 proc. obecnie wykorzystanie przez nas gazu wzrośnie do 60 proc. – dodaje Dorota Włoch.

Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes ds. finansowych PKN Orlen, również potwierdza, że wprowadzenie akcyzy na gaz podniesie koszty firm.

– Oczywiście, nie będzie to kwota, która zaszkodzi PKN Orlen, ale koszty funkcjonowania są i tak już dość wysokie, setki milionów złotych wydajemy na każdy z podatków i obciążeń – stwierdza Sławomir Jędrzejczyk.

Ostrzega, że jeśli państwo przesadzi, uaktywni się szara strefa. W tej chwili budżet zyska miliony złotych, ale za moment może stracić o wiele więcej. Jednocześnie wyjaśnia, że gaz jest paliwem przyszłości, wszelkie zmiany powinny więc być wprowadzane mądrze.

– Opodatkowanie gazu byłoby złym sygnałem dla inwestorów, tym bardziej że rząd zapewnia, że chce stawiać na gaz łupkowy – stwierdza wiceprezes Orlenu.

Sławomir Hinc, wiceprezes ds. finansowych PGNiG, dodaje, że oprócz wzrostu obciążeń pogorszy się też nasza konkurencyjność. Dla firm wprowadzenie podatku może być powodem przeniesienia produkcji do Stanów Zjednoczonych.

Przypomina, że minimalna stawka wymagana przez Unię Europejską to 5 groszy za metr sześcienny, co oczywiście wpłynie na podniesienie ceny gazu.

Rafał Baniak, podsekretarz stanu w MSP, przyznaje, że scenariusz zmian jest bardzo ważny, dlatego w resorcie pracuje specjalny zespół, który będzie też pytał i informował firmy o planowanych zmianach.

Z kolei wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz wyjaśnia, że w jego resorcie już został wypracowany dokument, który dla energochłonnych firm przewiduje pewne ułatwienia w rozliczaniu akcyzy.

– Chcemy, aby firmy energochłonne nie uczestniczyły w wykupie certyfikatu na akcyzę, zaś koszty zakupu energii dla nich były niższe. Rozumiemy, że te firmy mają nóż na gardle – stwierdza wiceminister.

Surojit Ghosh, członek zarządu ArcelorMittal Poland, zaznacza, że rząd powinien wziąć pod uwagę, że firmy konkurują nie tylko na wewnętrznym rynku, ale także tym międzynarodowym.

Przedstawiciel resortu finansów Jacek Kapica zapewnia, że jego ministerstwo nie patrzy na podatki wyłącznie jako na źródło zmniejszenia deficytu.

– Oczywiście sprawdzamy, jakie nowe rozwiązania będą miały wpływ na gospodarkę. Proponujemy szeroki wachlarz zwolnień i z pewnością obejmą one energochłonne firmy – zaznacza Jacek Kapica.

Przyznaje, że wykonano już analizy, które wykazują wpływ akcyzy na gospodarkę. Wynika z nich, że nie powinien on być duży, bo cena gazu w Polsce już jest dość wysoka, więc absorpcja akcyzy powinna być w miarę bezbolesna. Ustawa budżetowa na przyszły rok nie zakłada znaczących wpływów z akcyzy na gaz.

120 mln zł to zakładane przez Ministerstwo Finansów wpływy z akcyzy na gaz w przyszłym roku

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Konrad(2012-10-04 21:10) Odpowiedz 00

  Ruscy nas łoją cenami gazu.Pawlak wynegocjował najwyższą cenę w Europie. Za to został nagrodzony stanowiskiem vicepremiera. Na gaz płynny Ruscy, podnieśli cło od 01 10 2012 o niemal 100$/tonie czyli +/- ok. 30 gr/litrze. Może warto by się im odwdzięczyć i nie kupować nic na LUKOIL-u. Totalny bojkot przez np. pół roku.Oprócz tego namówić znajomych aby namówili innych znajomych aby to uczynili. Np. drogą mailową. Taki "flash mob". Jak się zgadzasz z moją propozycją to działaj!!!

 • Mamy Gaz najdroższy na Świecie !!!!!(2012-09-06 10:35) Odpowiedz 00

  To Niech Unia zrobi cos by tą cenę wyjściową gazu zbić w dół.

  Bo jak do obecnej gigantycznej ceny dowali się Akcyzę to gaz będzie 7 razy droższy niz w USA.

  W sumie to sie dziwię jak My funkcjonujemy i jak tu sie (jeszcze) opłaca produkowąc jak prąd najdroższy na świecie, gaz najdroższy i praktycznie wszystko jest droższe w Polsce niż w UE.

  Poza jednym...ceną pracy.

 • VON(2012-09-06 11:41) Odpowiedz 00

  JAK UE WIDZI NASZE WYNAGRODZENIA(EMERYTURY) W RELACJI Z CENAMI?

 • mondo.......(2012-09-08 07:35) Odpowiedz 00

  -- większość marzycieli chciała" wolności i neutralności" --mają-!- wiec dlaczego teraz są pretensje--zamiast radości-- przecież otrzymują ...od czasu do czasu---porady w których" eksperci -iluzjoniści"--doradzają Polakom ---w jaki sposób oszczędzać na mediach (gaz,en.elektr.) ---??

 • ano(2012-09-07 13:44) Odpowiedz 00

  Kolejny dowód na stan suwerenności Polski, a właściwie na jej brak.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama