statystyki

Dodatek za niepalenie trzeba wykazać w zeznaniu

autor: Anna Rymaszewska31.10.2011, 06:21; Aktualizacja: 05.11.2011, 12:22

Trwa walka z palaczami. Komisja Europejska rozpoczęła właśnie drugi etap kampanii „Eks-palacze. Nic ich nie zatrzyma”, która ma na celu pomoc w rzuceniu palenia lub wytrwaniu bez nałogu. Aby zrealizować ten cel, KE udostępniła specjalną aplikację internetową – ICoach – która jest osobistym trenerem i przewodnikiem w walce z nałogiem. Pobranie i korzystanie z aplikacji są darmowe.

Reklama


Reklama


Inne formy zwalczania nałogu mogą być jednak kosztowne dla palacza – zwłaszcza jeżeli ich skutkiem jest konieczność zapłaty podatku. Taki problem mają pracownicy, którzy jako zachętę do rezygnacji z papierosa otrzymują od pracodawców tzw. dodatek za niepalenie. Ma on premiować zdrowy tryb życia i jednocześnie mobilizować do jeszcze efektywniejszego wykorzystywania czasu pracy.

Niestety, zdaniem Katarzyny Osińskiej, konsultanta w Auxilium, otrzymanie dodatku pociąga za sobą konieczność zapłacenia podatku. Wśród podstawowych źródeł przychodów podlegających PIT ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.) wymienia bowiem stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy.

– Za przychód ze stosunku pracy rozumie się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne, bez względu na źródło ich finansowania. W szczególności są to: wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za nadgodziny, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona. W związku z tym dodatek będzie stanowić podstawę dochodu stanowiącego podstawę do obliczenia tego podatku – mówi konsultant Auxilium.

Dodatek ten nie korzysta również z żadnego zwolnienia przedmiotowego wynikającego z ustawy o PIT. Warto pamiętać, że wypłata dodatku nie jest wymagana przez przepisy prawa pracy. Powstanie zatem takiego przychodu po stronie pracownika zależy przede wszystkim od woli pracodawcy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • joj(2011-10-31 11:48) Odpowiedz 00

  dodatek wrzucić do pensji

 • qwadrat(2011-10-31 14:23) Odpowiedz 00

  Od pensji i tak odprowadzasz podatek wiec co to zmieni ?

 • nie uzywajacy(2011-11-01 07:39) Odpowiedz 00

  a za niepieprzenie się kiedy dadzą dodatek

 • wola ludu to wola ich a nie innych(2011-11-01 15:49) Odpowiedz 00

  DODATEK "ZALEZEC BEDZIE OD WOLI PRACODAWCY' - wydawac by sie moglo, ze stanowienie ustaw nalezy do ludzi bez kompleksow i majacych zdrowy rozsadek - ale??? - to tak jak okradziono mnie z prawa zakupu lokalu mieszkalnego uprawniajacego do b. duzej bonifikaty, bo - zlodziej - syn sasiada - wyrazil wole w moim imieniu - UWAGA " ze ja nie chce lokalu wykupic - wyrazil moi panstwo za mnie ta WOLE - a gmina mnie nawet nie zapytala - bo lokal nalezy do tych ktorymi rozporzadzac ani wola zlodziei sasiadow ani wola gminy - nie mozna rozporzazac - bo jest wiecej niz 2-ch najemcow!!! a w gminie - to tez ma urzednik wole ma w imieniu najemcy? - wola warazana ma byc w imieniu tych o ktorych chodzi - to ich sprawa - w tym tez wypadku wola pracodawcy moze byc rozna albo prawo albo wola kogos kto moze byc namwrogi - a wiec miec inne interesey niz te ktore my?!

 • antykomuch(2011-11-06 00:20) Odpowiedz 00

  Czytając komentarze takich osób, jak "wola ludu..." , odnoszę wrażenie że dla części komentujących, komunizm nadal się nie skończył, a Wolna Polska jest tylko okresem przejściowym.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama