Pomimo zakazu urządzania gier pokera w internecie jest dostępnych wiele zagranicznych serwisów, gdzie można uczestniczyć w grach hazardowych. Takie serwisy często oferują swoim użytkownikom w ramach programu lojalnościowego różne prezenty, np. kolekcjonerskie żetony do pokera. Prezenty wysyłane są pocztą z siedziby serwisu, znajdującego się zazwyczaj w kraju nienależącym do UE, do użytkownika w Polsce.

Odbiorcy paczek, chcąc uniknąć należności celnych, często tłumaczy celnikom, że żetony są prezentem od firmy i nie mają żadnej wartości.

– Prawdą jest, że przywóz sprzętu do gier towarzyskich, np. żetonów do pokera, nie jest prawnie zabroniony. Nie ma przy tym znaczenia to, czy dana osoba kupiła ten towar, czy otrzymała go w formie prezentu od osoby fizycznej lub firmy – tłumaczy Aldona Węgrzynowicz z Izby Celnej w Katowicach.

Jednak od prezentu nie płaci się cła i VAT, gdy nadawcą paczki o wartości do 45 euro jest osoba fizyczna, a nie firma. Przesyłki wysłane przez firmy są zwolnione z cła, jeżeli ich wartość nie przekroczy 150 euro. Natomiast VAT nie płaci się, gdy wartość paczki nie przekroczy 22 euro. W dodatku – jak dodaje Aldona Węgrzynowicz – w strukturach izby celnej funkcjonują wyspecjalizowane komórki, które zajmują się sprawami związanymi z nielegalnym urządzaniem gier hazardowych. Do takich komórek przekazywane są wszelkie informacje, które mogą świadczyć o ewentualnym naruszeniu przepisów.