statystyki

Izba Skarbowa w Warszawie o przychodach z najmu: Ryczałt można wybrać tylko raz

autor: Opracowała Ewa Konderak23.02.2011, 03:00

Podatnik, który nie zrezygnował z opodatkowania przychodów z najmu ryczałtem, kontynuuje ten sposób rozliczeń w latach następnych.

Reklama


Reklama


Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wyjaśnił, jak przychody z najmu powinni rozliczyć małżonkowie. W analizowanej sprawie od czerwca 2003 roku podatniczka wynajmuje mieszkanie. Przed osiągnięciem pierwszego przychodu wspólnie z mężem złożyła oświadczenie, że wybierają jako formę opodatkowania ryczałt 8,5-proc. płatny kwartalnie oraz że podatek od całości przychodów będzie opłacała podatniczka.

Oświadczenia te były składane przez nią i męża w latach 2004 – 2007. Za lata 2008 i 2009 małżonkowie nie złożyli już tego oświadczenia.

Jak podkreśla stołeczna izba, dokonany przez podatniczkę w 2007 roku wybór formy opodatkowania uzyskiwanych przez nią przychodów z najmu mieszkania będzie miał zastosowanie również w latach 2008 i 2009, bo podatniczka nie dokonała wyboru innej formy rozliczeń. W związku z tym podatniczka w PIT-28 za lata 2008 i 2009 podlega opodatkowaniu od połowy przychodów z najmu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 3 lutego 2011 r. (nr IPPB1/415-1127/10-2/EC).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Slawek(2011-02-23 12:17) Odpowiedz 00

  Czegoś tu nie rozumiem. Skoro zgłosili, że podatek będzie w całości opłacała małżonka, to dlaczego w ostatnim zdaniu jest napisane, że podatniczka ma płacić podatek tylko od połowy przychodów z najmu???

 • Portos(2011-02-23 13:51) Odpowiedz 00

  Czytałem tą interpretację i też czegoś nie rozumiem. Zawsze było tak, że jeżeli podatnik korzystający wcześniej z opodatkowania najmu w formie ryczałtu nie powiadomi urzędu skarbowego w terminie do 20 stycznia kolejnego roku podatkowego, że rezygnuje z opodatkowania w formie ryczałtu, to oznacza to dla niego, że nadal może płacić podatek w tej formie. Czy w takim razie jak już raz małżonkowie złożyli oświadczenie że podatek od dochodów z najmu będzie płacił w formie ryczałtu tylko jeden z małżonków i tego nie odwołali, to dlaczego mają to co roku potwierdzać?

 • Henryk(2011-02-28 16:17) Odpowiedz 00

  Mam dwa pytania:
  - czy małżonek podatniczki powinien zapłacić podatek od drugiej połowy przychodów z najmu za lata 2008 i 2009?

  - czy może jest jakiś sposób, żeby małżeństwo nie musiało co roku składać oświadczenia o sposobie rozliczania (np. ryczałt) oraz oświadczenia,
  który z małżonków będzie płacił podatek od przychodów z najmu, jeżeli wynajem jest kontynuowany?

  Z powyższego artykułu wynika, że oświadczenie o sposobie opodatkowania (np. ryczałt) przechodzi (jest ważne) w następnych latach.
  Ale, czy oświadczenie o tym, który z małżonków będzie płacił podatek musi być składane co roku, przed 20 stycznia?

  Mam jeszcze ostatnie pytania:
  - jeżeli np. w styczniu 2011 rozwiązaliśmy umowę z dotychczasowym najemcą, a np. w lutym albo marcu zawrzemy nową umowę, tak jak wtedy
  winniśmy się rozliczać?
  Czy wtedy można wybrać ryczałt jako formę opodatkowania? Czy może jedno z małżonków płacić podatek od przychodów z najmu?

  Będę Pani wdzięczny za wyjaśnienie moich wszystkich wątpliwości,

 • Slawek(2011-03-01 10:44) Odpowiedz 00

  Oczywiście dostaniemy odpowiedzi o ile autor artykułu, lub ktoś z redakcji w ogóle tutaj zagląda - wygląda na to, że nie...

 • Portos(2011-03-03 12:13) Odpowiedz 00

  Chyba nikt tu faktycznie nie zagląda, a temat jest ciekawy i warto by go przedyskutować. Mamy z żoną identyczną sytuację i składaliśmy tylko raz oświadczenie o wyborze ryczałtu i oświadczenie o tym, które z nas będzie płaciło podatek. Poczytałem trochę publikacji na ten temat i wydaje mi się, że ta interpretacja nie jest właściwa. Może jednak wypowie się w tej sprawie ktoś z redakcji ???

 • Ala(2011-03-04 00:15) Odpowiedz 00

  Moj US twierdzi ze oswiadczenie o ryczalcie sklada sie raz i obowiazuje do odwolania, natomiast oswiadczenie o rozliczaniu sie przez jednego z malzonkow z ryczaltu powinno skladac sie co roku i rowniez do 20 stycznia. Jednak nie za bardzo rozumiem konsekwencje, o ktorych mowi moj US (po informacji ze nie zlozylam takiego oswiadzcenia "o wspolnym placeniu ryczaltu"): urzad mowi ze ja jako zona moge nadal placic ryczalt natomiast moj maz powinien placic wg skali podatkowej. I tu mam pytanie: moze nie mozemy rozliczyc sie razem (tzn ja w imieniu nas dwojga), ale moze kazde z nas moze rozliczac sie w taiej sytuacji oddzielnie z ryczaltu i wtedy zlozyc np dwa PITy28 kazdy z nas za 50% przychodu ? czy ktos zna odp?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama