statystyki

W 2011 roku wzrosną kary za błędy podatkowe

19.11.2010, 03:00; Aktualizacja: 21.11.2010, 09:04

Od 1 stycznia 2011 r. minimalne wynagrodzenie będzie wyższe o 69 zł. Wyższe będą też sankcje przewidziane w kodeksie karnym skarbowym.

Reklama


Reklama


Już 1 stycznia 2011 r. minimalne wynagrodzenie wzrośnie z obecnych 1317 zł do 1386 zł miesięcznie. Każdy pracownik ucieszy się nawet z tak niedużej podwyżki. Ale już mniej zadowoleni będą podatnicy, którzy mają nieczyste sumienie względem fiskusa. Chodzi bowiem o popełnianie przestępstw lub wykroczeń skarbowych. Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia, wyższe będą sankcje za tego typu przewinienia. Choć – jak zastrzegają specjaliści – wzrost wysokości sankcji karnych skarbowych nie musi automatycznie oznaczać orzekania o wyższych karach. Ich wysokość zależy od wielu czynników, które urzędnicy muszą brać pod uwagę.

Przepisy kodeksowe

Od roku 2011 r. minimalne wynagrodzenie ustalone zgodnie z ustawą z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. nr 200, poz. 1679 z późn. zm.) wyniesie 1386 zł. Dorota Stangreciak-Karpierz, prawnik w Auxilium, podkreśla, że wzrost kwoty minimalnego wynagrodzenia ma bezpośredni wpływ na postanowienia kodeksu karnego skarbowego (k.k.s.). Zgodnie z art. 53 par. 3 k.k.s. wykroczenie skarbowe jest to czyn zabroniony przez kodeks pod groźbą kary grzywny określonej kwotowo, jeżeli kwota uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej albo wartość przedmiotu czynu nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia w czasie jego popełnienia, tj. 6930 zł.

– Od wysokości minimalnego wynagrodzenia uzależniona jest wysokość stawek dziennych stosowanych w kodeksie – przypomina Dorota Stangreciak-Karpierz.

Trzeba też przypomnieć, że sąd może udzielić zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności, jeżeli wina sprawcy i okoliczności popełnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego nie budzą wątpliwości. Jednak i w tym przypadku należy zapłacić kwoty grzywny. Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności będzie stosowane, gdy:

● uiszczono w całości wymagalną należność publicznoprawną, jeżeli w związku z przestępstwem skarbowym lub wykroczeniem skarbowym nastąpiło uszczuplenie tej należności,

● sprawca uiścił kwotę odpowiadającą co najmniej najniższej karze grzywny grożącej za dany czyn zabroniony,

● sprawca wyraził zgodę na przepadek przedmiotów co najmniej w takim zakresie, w jakim ten przepadek jest obowiązkowy, a w razie niemożności złożenia tych przedmiotów – uiścił ich równowartość pieniężną,

● uiszczono co najmniej zryczałtowaną równowartość kosztów postępowania.

W myśl art. 23 par. 3 k.k.s., ustalając stawkę dzienną, sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe, a stawka dzienna nie może być niższa od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia ani też przekraczać jej czterystukrotności, tj. nie może być mniejsza niż 46,20 zł i nie wyższa niż 554 400 zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Ja Donald wybuduje sobie za to STADIONY(2010-11-19 07:29) Odpowiedz 00

  -będę kopał piłkę aż zwariuje z radości - już wicie dlaczego będziecie płacić kary -POtrzeba mi kasy na EURO 2012 .

  PS . Sorry --o referendum nakazany w Konstytucji RP w przypadku znacznego obciążenia finansów państwa -zapomniałem _" PIŁKA jest NAJWAŻNIEJSZA "-to moje POlitycznego KIBOLA prawdziwe hasło.
  I niech stanie się CUD !- to mi stanie.

 • znawa(2010-11-21 12:58) Odpowiedz 00

  i tyle ma 80% pracujących - HURRRRRRRA!!! Dziękujemy

 • benek(2010-11-21 21:45) Odpowiedz 00

  jak Pani z kiosku pomylia sie o piec groszy to popelnila przestepstwo podatkowe
  jak Stoklosa przekrecil fiskusa na dwadziescia milionow zlotych to papelnil wykpoczenie podatkowe to "dziki kraj" jak powiedzial pewien minister

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama