Kandydat na doradcę podatkowego musi złożyć wniosek do komisji egzaminacyjnej o dopuszczenie do egzaminu, a także uiścić opłatę
Podatnik ukończył studia ekonomiczne. Zamierza utworzyć spółkę świadczącą usługi prawno-podatkowe. Chciałby się zapisać na egzamin na doradcę podatkowego.
– Jakich formalności muszę dopełnić – pyta pan Marcin z Suwałk.
Jak mówił „DGP” Tomasz Michalik, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, rynek coraz bardziej potrzebuje kompleksowych usług doradców. Świadczyć je mogą m.in. spółki multidyscyplinarne.
Aby zapisać się na egzamin na doradcę podatkowego, trzeba spełnić wymogi określone w przepisach.
Dariusz Michał Malinowski, doradca podatkowy, wyjaśnia, że do egzaminu dopuszczona może być osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, korzysta z pełni praw publicznych oraz ma wyższe wykształcenie.
– Osoba zainteresowana egzaminem powinna złożyć do komisji egzaminacyjnej wniosek o dopuszczenie do egzaminu oraz wnieść opłatę. Komisja bada, czy osoba spełnia te warunki – mówi Dariusz M. Malinowski.
Dodaje, że dotychczas wniosek należało składać w terminie najpóźniej 30 dni przed terminem egzaminu. Termin ten zostanie zapewne utrzymany w nowym rozporządzeniu, które musi wydać minister finansów.
Dwa pierwsze z podanych warunków (posiadanie pełni zdolności do czynności prawnych i korzystanie z pełni praw publicznych) należy udokumentować, składając oświadczenie.
– Posiadane wykształcenie trzeba potwierdzić odpisem dyplomu ukończenia studiów wyższych – tłumaczy Dariusz M. Malinowski.
Opłata za egzamin wynosi 600 zł. Jeśli kandydatowi się nie powiedzie, będzie musiał zapłacić kolejne 300 zł za egzamin poprawkowy. Jednak – jak zwraca uwagę nasz rozmówca – opłaty te najprawdopodobniej wzrosną. Nowe opłaty będą dotyczyć osób, które przystąpią do egzaminu pisemnego ustalonego przez nową komisję egzaminacyjną (obecnie trwa procedura jej powołania).
Egzaminy ustne na doradcę odbędą się 18 – 22 oraz 25 – 26 października i 15 – 19 oraz 22 – 23 listopada. Terminy egzaminu pisemnego wyznaczy nowa komisja.
Jak zapisać się na egzamin
Sprawdź, czy spełniasz wymogi ustawowe
Aby przystąpić do egzaminu na doradcę podatkowego, konieczne jest posiadanie pełnej zdolność do czynności prawnych, korzystanie z pełni praw publicznych oraz posiadanie wyższego wykształcenia.
Zapłać za egzamin
Opłatę za egzamin trzeba wpłacić na rachunek: NBP o/Warszawa nr 10101010100038252231000000.
Zgromadź niezbędne dokumenty
Przystępując do egzaminu, trzeba się postarać o:
● oświadczenie o spełnianiu warunków przewidzianych w ustawie o doradztwie podatkowym,
● odpis dyplomu dokumentującego posiadanie wyższego wykształcenia lub jego kopię poświadczoną notarialnie,
● potwierdzenie opłaty za egzamin.
Złóż papiery
Złożenie lub wysłanie wniosku o dopuszczenie do egzaminu musi nastąpić najpóźniej 30 dni przed terminem egzaminu.
Poczekaj na termin
Termin egzaminu wyznacza komisja. Decyduje kolejność zgłoszeń.